آموزش ها و مقالات, مطالب آموزشی شبکه

بهترین کیس HP که به عنوان سرور tower می توانید استفاده کنید

hp tower server

زمانی که تصمیم دارید کسب و کارتان را گسترش دهید باید یکسری قدم‌های مهم را پشت سر بگذارید. در واقع قرار گرفتن در این مسیر و رسیدن به نتیجه دلخواه و مناسب بایدها و نبایدهایی به همراه دارد.

یکی از این موارد سرور tower است. فرقی نمی‌کند، اینکه بخواهید مشتریان جدیدی داشته باشید یا نیروهای جدید استخدام کنید. این سرورها کمک می‌کنند تا بتوانید بهترین عملکرد را داشته باشید؛در واقع می‌توانید به راحتی برنامه‌ها و نرم افزارهایی که بیشترین استفاده را از آن‌ها دارید مدیریت کنید. البته اینکه یک سرور بسازید یا بخرید هم مسئله دیگری است.

این موضوع تا اندازه زیادی به آینده کسب و کارتان بستگی دارد. اینکه چند سال دیگر خودتان را کجا می‌بینید؟ قرار است چقدر رشد داشته باشید؟ چه مقدار داده استفاده می‌کنید و از همه مهم‌تر اینکه چقدر می‌خواهید هزینه کنید!

ما در این مطلب قصد داریم که علاوه بر بررسی مفهوم سرورهای ایستاده یا همان tower در مورد برخی از مدل‌های کامیپوترهای HP که برای این کار مناسب هستند هم صحبت کنیم. اگر شما هم در مسیر مشابه‌ای هستید تا انتهای این مطلب همراه اِف کِی نِت باشید.

سرور tower چیست؟

خود کلمه سرور می‌تواند معانی بسیاری داشته باشید که شامل نرم افزارها، سخت افزارها یا مجموعه‌ای از فرآیندها و عملیات‌ها هستند. به عنوان مثال مجموعه‌ای از فرآیندها که با ایجاد ارتباط‌های داخلی از طریق ایمیل و یا اشتراک گذاری فایل‌ها شکل می‌گیرند.

قبل از اینکه اصلا ببینید شما به یک سرور tower نیاز دارید یا نه بهتر است که درک روشنی از این مفهوم داشته باشید. در واقع ببینید که سرور tower چیست و چه انواعی دارد.

رشد قابل انتظار و صنعت: دو فاکتور کلیدی که باید در نظر بگیرید

پاسخ به اینکه شما به یک سرور tower نیاز دارید یا نه تا حد زیادی به جنس کسب و کار و شرکتی که دارید بستگی دارد و از همه مهم‌تر رشدی که در آینده انتظار دارید – در کنار این دو مورد نرم افزارهایی که به صورت معمول هم استفاده می‌کنید را اضافه کنید.

البته صنعتی که در آن فعالیت دارید هم در این تصمیم بی تاثیر نیست. برای کسب و کارهایی که کارکنانی بیشتر از ۲ تا ۳ نفر دارند یک سرور tower تجاری کوچک می‌تواند فرآیندها را موثرتر کرده و اینکه با ارائه تجهیزات مناسب عملکرد کلی را بهبود ببخشد

سرور tower را بسازید یا آماده بخرید؟

مسئله دومی که باید در مورد آن فکر کنید ساختن یا آماده خریدن سرور tower است. البته اینجا تفاوت چندانی بین این دو گزینه و نتیجه‌ای که به آن می‌رسید وجود ندارد. به این خاطر که این سرور مجموعه از اجزای از پیش تعریف شده دارد که باید یا آن‌ها را بخرید یا خودتان تک تک آن‌ها را سرهم کنید.

تنها نکته‌ای که باید در نظر بگیرید محل نگهداشتن این سخت افزارهاست. به همین خاطر باید به فکر ابعادی که در اختیار دارید هم باشید، مخصوصا اگر فضای تنگ و کوچکی داشته باشید.

چه مدل کسب و کارهای به سرور اختصاصی خودشان نیاز دارند؟

خب همان طور که گفتیم نوع صنعت نقش بسیار مهمی دارد. به عنوان مثال اینکه برخی از صنایع نیاز بیشتری به یک سرور مجزا دارند. البته که با توجه به ابعاد و تنوع خدماتی که یک کسب و کار ارائه می‌کند این موضوع می‌تواند متفاوت باشد. دلایل زیادی برای داشتن یک سرور اختصاصی وجود دارد – بجای اینکه از سرورهای اجاره‌ای یا اشتراکی استفاده کنید. از این دلایل می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ارائه خدمات مبتنی بر ایمیل و داشتن سرور ایمیل مجزا
 • به اشتراک گذاشتن دسترسی به سخت افزارها به صورت داخلی، به عنوان مثال پرینترها یا فایل‌های خارجی
 • اجرای نرم افزارهای تخصصی – مانند مدیریت موجودی‌ها یا ذخیره اطلاعات با حجم بالا بر روی سرورهای application
 • ارائه احراز هویت دامنه‌ای – این مورد اجازه می‌دهد که دامنه وبسایت بر روی سرورهای خصوصی هم میزبانی شود

 

داشتن سرور مجزا و جداگانه یکجای دیگر هم به کارتان می‌آید. کی؟ زمانی که کسب و کار شما تا اندازه زیادی به امنیت مشتریان و کاربران‌اش متکی باشد. این موضوع به شما کمک می‌کند که استراتژی‌ها و اقدامات امنیتی بیشتری را بر روی فرآیندها اعمال کنید. از متدهای رمزگذاری گرفته تا تشخیص نرم افزارهای مخرب و …

همان طور که گفتیم کسب و کارهای خیلی کوچک نیازی به سرورهای اختصاصی خودشان ندارند. البته ماجرا همیشه هم به این شکل نیست. به این خاطر که اگر در آینده کارکنان شما در چند دفتر حضور داشته باشند باید به فکر سرورهای اختصاصی باشید! زمانی که سرور ویژه خودتان را تهیه می‌کنید کنترل بیشتری بر روی نصب نرم افزارها و همچنین متدهای امنیتی استفاده شده خواهید داشت.

از طرفی زمانی که از یک سرور اختصاصی استفاده می‌کنید سرعت بارگذاری بیشتری در اختیار خواهید داشت و علاوه بر این نرم افزارها و اجزای سیستم راحت‌تر می‌توانند فایل‌های مورد نظرشان را به اشتراک بگذارند.

یکی از فاکتورهایی که باید در حین انتخاب سرور مناسب در نظر بگیرید تعداد فضاهای ذخیره‌سازی است که نیاز پیدا می‌کنید. به عنوان مثال اگر قرار باشد که حجم زیادی از داده‌ها را بر روی سرور ذخیره کنید نباید که در طی یک تا دو سال این فضا پر شود.

در این موقعیت علاوه بر اینکه باید آگاهی کافی داشته باشید بلکه باید نسبت به میزان داده‌هایی که قرار است در طی روز ذخیره کنید هم به خوبی واقع‌بین باشید. فراموش نکنید که استفاده از سرورهای جدید هزینه‌های هنگفتی در پیش دارد. بنابراین شما می‌توانید با آگاهی از اینکه به چقدر فضا نیاز دارید در زمان و بودجه به طور چشمگیری صرفه جویی کنید.

با انواع مختلف سرورها آشنا شوید

وقتی که صحبت از سرورها می‌شود شما ۳ گزینه برای انتخاب دارید:

 1. سرور rackmount
 2. سرور tower
 3. سرور blade

اگر موافق باشید در ادامه به جزئیات بیشتری از این سرورها اشاره کنیم

سرور Rackmount

این مدل rackmount به شما اجازه می‌دهد که تعدادی سرور بزرگ را به صورت یکجا نگهداری کنید. این موضوع زمانی به دردتان می‌خورد که با حجم زیادی از داده‌ها سر و کار دارید. اگر که از کسب و کارهای بزرگ هستید این بهترین انتخاب برای شماست، به این خاطر که می‌توانید اطلاعات حیاتی را به صورت محلی و منظم ذخیره کنید.

این سرورها با قیمت‌های متنوع و مناسبی در بازار موجود هستند. همچنین می‌توانید خودتان آن‌ها را به شیوه‌های مختلفی شخصی سازی کنید. در نتیجه علاوه بر اینکه می‌توانند داده‌های بیشتری ذخیره کنند، می‌توانند دقیقا مناسب نیازها و بودجه شما طراحی شوند.

سرور Tower

و اما سرور Tower یا همان ایستاده. سرورهایی که روی صحبت ما در این مطلب هستند. این نمونه برای کسب و کارهای کوچک انتخاب ایده‌آلی هستند. Tower انتخاب مناسبی برای استفاده‌های روزانه و معمول است.

به عنوان مثال از اجرای برنامه‌های آفیس گرفته تا نرم افزارهای ارتباطی و تعاملی. درست شبیه به Rackmount این مدل را هم می‌توانید به شیوه دلخواه و با توجه به نیازهای خودتان شخصی سازی کنید. در واقع قبل از سفارش و خرید این سرورها باید ببینید که کدام اجزا دقیقا مناسب کار شما هستند و نیازهای پیش رویتان را برطرف می‌کنند.

سرورهای Blade Tower

سرورهای blade tower جدیدترین مدل از سرورهای tower هستند. اگر از جمله مشاغلی هستید که در آینده انتظار رشد سریعی را دارید و همچنین فضای فیزیکی کمی در اختیار دارید این سرورها انتخاب مناسبی برای شما هستند. با این حال این مدل نسبت به دو مدل قبلی گران‌تر است.

آیا باید سرور مورد نیازمان را بسازیم یا آماده بخریم؟

بعد از اینکه تصمیم گرفتید آیا به یک سرور و قابلیت‌هایی که در اختیارتان می‌گذارد نیاز دارید یا نه، وقت آن است که ببینید یک سرور بخرید یا اینکه خودتان سرور مورد نیازتان را سر هم کنید. هر دوی این راهکارها مزایای خودشان را دارند و انتخاب هر کدام هم تاثیر مستقیمی بر روی نحوه اجرای نرم افزارها و فضای فیزیکی اشغال شده توسط رک‌ها می‌گذارد.

اگر که از سرورهای rackmount استفاده می‌کنید باید بدانید که خرید یکسری سرورهای از قبل آماده یا تجهیزات پیش فرض کاملا ضروری است. هر دوی این گزینه‌ها مزایا و معایب خودشان را دارند. البته جالب است بدانید که حتی خرید سرورهای از پیش آماده هم نیاز به سرهم کردن و پیکربندی‌هایی دارد.

مزایای سرورهای از پیش آماده

دلایل زیادی برای انتخاب سرورهای از پیش آماده وجود دارد. فراموش نکنید، حتی اگر تعداد کارکنان کمی داشته باشید و همین تعداد از نظر مهارت‌های تکنولوژیکی غنی باشند، برای راه اندازی یک سرور به یک بخش IT جداگانه نیاز دارید – جایی که بتوانید سرور را بسازید و آن را مدیریت کنید.

وقتی که یک سرور از پیش آماده – prebuilt تهیه می‌کنید تمامی پیکربندی‌ها و تنظیمات از قبل آزمایش شده‌اند. این یعنی یک ضمانت کلی مبنی بر اینکه تمامی بخش‌ها به درستی کار می‌کنند وجود دارد. همچنین در این شرایط بروزرسانی درایوها و فریم‌ورها هم کار ساده‌تری است. به این خاطر که شما با یک سیستم شناخته شده و معتبر کار می‌کنید.

مزایای ساخت سرور اختصاصی خودتان

همان طور که گفتیم راه دیگری که پیش رو دارید ساخت یک سرور است. در این مدل بسته به قطعاتی که انتخاب می‌کنید ساخت سرور می‌تواند نسبت به خرید یک نمونه آماده هزینه کمتری برایتان به همراه داشته باشد. البته نباید فراموش کنید که در این حالت شما به پشتیبانی کمتری دسترسی دارید – نسبت به زمانی که یک سرور از پیش آماده و کاملا تضمین شده را خریداری می‌کنید.

وقتی که خودتان یک سرور را سرهم می‌کنید می‌توانید کاملا آن را با توجه به نیازها و خواسته‌های خودتان پیکربندی کنید. اگر که از نرم افزارهای اختصاصی کسب و کارتان استفاده می‌کنید این شخصی سازی‌ها و پیکربندی‌ها به اجرای صحیح‌تر برنامه‌ها کمک بسزایی می‌کند.

با اینکه ساخت یک سرور سختی‌های خودش را دارد اما با این حال گزینه‌های بیشتری هم در اختیارتان می‌گذارد. به عنوان مثال در چنین شرایطی یک تیم IT در اختیار دارید، که هر زمان در صورت بروز مشکل می‌توانند به کمک‌تان بیایند و مشکلات مرتبط با نرم افزار و بد افزارها را برایتان حل کنند.

نکاتی که باید در انتخاب بهترین کیس سرور در نظر بگیرید

بعد از اینکه مناسب‌ترین سرور را برای کسب و کارتان انتخاب کردید وقت آن است ببینید که چه کامپیوتری برای راه اندازی این سرور ایده‌ال است. این مرحله اهمیت بسیاری دارد. به این خاطر که انتخاب درست تضمین می‌کند با کمبود فضای ذخیره سازی یا مشکلات سازگاری و ناسازگاری در حین اجرای برنامه‌ها روبرو نشوید.

 • کامپیوتری که انتخاب می‌کنید باید قیمت معقولی داشته باشد. در واقع نباید بیشتر از کاری که می‌کند برای آن هزینه کنید. به عنوان مثال HPE ProLiant ML30 Gen 10 یکی از همین انتخاب‌هاست.
 • فراموش نکنید که اندازه فیزیکی سرور را هم در نظر بگیرید. برای فضاهای کوچک باید مدل‌هایی را انتخاب کنید که به راحتی در سیستم جای بگیرند.

همچنین حتما به این نکته هم دقت کنید که چه تعداد از کارکنان قرار است به صورت همزمان از آن استفاده کنند. این موضوع تعیین می‌کند که به چه مقدار قدرت نیاز دارید.

بهترین سرورهای HP برای کسب و کارهای کوچک

کمپانی HP محصولات و کامپیوترهای متنوعی دارد. کامپیوترهایی که می‌توانند به تنهایی به عنوان سرور tower برایتان کار کنند. خوبی این کامیپوترها پشتیبانی بی قید و شرطی است که از سمت شرکت در اختیار کاربران و مشتریان قرار می‌دهد. در ادامه برخی از این مدل‌ها را بررسی می‌کنیم:

1. مدل HPE ProLiant MicroServer Gen10

همان طور که خودتان هم می‌دانید شرکت‌های کوچک به سیستم‌هایی با قدرت پردازش و محاسبه بالا نیاز ندارند. مدل HPE ProLiant MicroServer Gen10 یکی از نمونه‌هایی است که به صورت اختصاصی برای کارهای کوچک طراحی شده و از همه مهم‌تر به راحتی در فضاهای تنگ هم جای می‌گیرد.

همچنین از نظر قیمتی هم برای کسانی که تازه در مراحل اولیه راه اندازی هستند انتخاب مناسبی است. یکی دیگر از مزایای این کامپیوتر شرکت HP سادگی استفاده از آن است.

در این مدل دسترسی به درایوهای سخت هم آسان است و به راحتی می‌توانید در صورت نیاز آن‌ها را بروز رسانی کنید. این مدل همراه با یک نرم افزار ClearOS و یک برنامه مارکت داخلی ارائه می‌شود. بنابراین شما می‌توانید به راحتی نرم افزارهایی که مناسب سرور هستند را بدون نگرانی در مورد سازگاری با سیستم پیدا کنید.

قابلیت‌های اضافی مدل HPE ProLiant MicroServer Gen10:

 • واحد پردازش AMD
 • ۸ گیگابایت حافظه رم
 • ۱ ترابایت فضای HDD
2. مدل HPE ProLiant ML30 Gen10

اگر شما جز کسب و کارهایی کوچک هستید – فرقی هم نمی‌کند که متخصص IT داشته باشید یا نه – مدل HPE ProLiant ML30 Gen10 یک انتخاب مناسب است. این مدل شرکت HP با ثباتی که در عملکردش دیده می‌شود شهرت دارد. به همین خاطر جای هیچ نگرانی نیست و مطمئن باشید که خود سیستم به درستی تمامی کارها را پیش می‌برد.

اگر که حساب پشتیبانی HP را داشته باشید می‌توانید در صورت بروز هر گونه مشکلی با تیم پشتیبانی در ارتباط باشید و از راهکارهای آن‌ها کمک بگیرید. این باعث می‌شود که نه تنها در زمان بلکه در هزینه هم صرفه‌جویی کنید. فراموش نکنید وقتی که با داده‌های مهم و حیاتی سر و کار دارید حساسیت کار کمی بیشتر می‌شود.

در این موقعیت هر کمک و راهنمایی اضافی می‌تواند مفید باشد. قابلیت HPE Proactive Care Advanced این شرکت نه تنها شما را به دستگاه‌ها متصل نگه‌ می‌دارد بلکه کاربران را از هر نوع اختلال و بی نظمی باخبر می‌کند.

البته که خدمات پشتیبانی تنها به همین موارد محدود نمی‌شوند و شما می‌توانید سرویس‌های بیشتری دریافت کنید. در این سطح شما می‌توانید به راحتی برای پروژه‌ها و نرم افزارهای اختصاصی که راه اندازی کرده‌اید کمک بیشتری دریافت کنید. در حالی که این سیستم از نزدیک سرور را زیر نظر دارد، به طور همزمان با قابلیت HP® provides a Critical Event Manager خرابی‌ها و یا نفوذهای احتمالی را گزارش می‌دهد.

از قابلیت‌های دیگر این مدل می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • پشتیبانی تکنیکال از راه دور
 • پردازنده Intel® Xeon® E-2124
 • توصیه‌های فریم‌ور مختص سرور شما
3. مدل HPE ProLiant ML110 Gen10

برای کسب و کارهایی که در آینده انتظار رشد سریعی دارند اما همچنان به دنبال سرورهای قیمت مناسب هستند مدل HPE ProLiant ML110 Gen10 بهترین انتخاب ممکن است.

این سرور با اینکه تنها بر روی یک پردازنده تکی اجرا می‌شود اما با این حال برای شخصی‌سازی شدن طراحی شده است. همچنین این سیستم دارای ۶ اسلات داخلی DDR4 DIMM است. همین اجازه می‌دهد که به فضای زیادی برای ذخیره و نگهداری داده‌ها و نرم افزارها دسترسی داشته باشید.

از طرفی در این سیستم نیازی نیست که نگران خرابی‌ها باشید. این مدل دارای یک فن اضافی است که در صورت بروز مشکلات به راحتی دمای سیستم را متعادل می‌کند. این موضوع احتمال از دست دادن و هدر رفت داده‌ها و اطلاعات حیاتی را به حداقل می‌رساند. از طرفی وجود ۵ اسلات PCI و ۱۶ درایو small factor مسیر توسعه و رشد را برایتان راحت‌تر می‌کند.

قابلیت‌های اضافی:

 • ۱ ترابایت فضای HDD
 • تجزیه و تحلیل ابری HPE InfoSight

فضای اختیاری و اضافه برای دو GPU و فن‌های بیشتر

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code