آموزش ها و مقالات, مطالب آموزشی دیگر ..., مطالب آموزشی شبکه

همه آن چه که باید برای فارمینگ ارز دیجیتال چیا بدانید

chia coin

چیا چیا، چیا! نام ارز دیجیتالی که این روزها به طور مکرر به گوش می‌خورد.

همان طور که قبلا هم گفتیم برداشت کریپتوکارنسی چیا به منابع ذخیره‌سازی و صبر زیادی نیاز دارد. به این خاطر که فرآیند فارمینگ این ارز دیجیتال کمی زمانبر است. اگر که در مورد برداشت چیا و آموزش قدم به قدم فارمینگ چیا روی ویندوز کنجکاو هستید به مطلب قبلی که در سایت منتشر کردیم مراجعه کنید.

هدف از فارمینگ کارآمد چیا این است که بیشترین میزان دیتا را به وسیله کمترین مقدار انرژی مصرفی در کوچک‌ترین فضای ممکن ذخیره کنید. عموما این برداشت کارآمد به هزینه، دستگاه‌های خنک کننده، میزان اعتماد به سیستم، اندازه و محل مزرعه ایجاد شده هم بستگی دارد. همان طور که بارها گفتیم فرآیند چیا بار سنگینی بر دوش CPU سیستم نمی‌اندازد و پردازش‌های سنگینی به همراه ندارد. تمامی این مراحل برداشت به قدرت I/O و میزان درایوهایی که می‌توانید به سیستم برداشت متصل کنید وابسته است. ما در این مطلب قصد داریم که بیشتر در مورد این مسائل کلیدی صحبت کنیم. همراهمان باشید.

هدف از فارمینگ ارز دیجیتال چیا

حداکثر میزان فضای ذخیره‌سازی که می‌توانید به یک جای مشخص اختصاص دهید. میزان کارآمدی در هر متر مکعب به وسیله TB اندازه گیری می‌شود. در مراکز داده‌ای این مقدار به TB واحدهای رک اشاره دارد. در فضای دسکتاپ ما سعی می‌کنیم که با ساده سازی این فرآیند تعدادی شماره را به هر فارمری که فضای کاشت و برداشت خودش را دارد اختصاص دهیم.

به این منظور سعی می‌کنیم هر تعداد درایوی که ممکن است را،در فضای موجود جای دهیم. برای انتخاب HDDها هم بهتر است که نمونه‌هایی با بیشترین مقدار ظرفیت ذخیره‌سازی را انتخاب کنید.

کاهش هزینه‌های تا جای ممکن. میزان استهلاک سیستم به تعداد درایوها و TBهایی که در سیستم موجود هستند و همچنین تعدادی که ماینرها می‌توانند به سیستم اضافه کنند بستگی دارد.

در واقع ماینرها سعی می‌کنند که در یک سیستم با مدیریت و انتخاب درست به مقدار فضایی که انتظار دارند برسند – همین کمک می‌کند که هزینه‌ها تا جای ممکن کمتر شوند.

به حداقل رساندن مصرف انرژی(برق). همان طور که می‌دانید چیا یک ارز دیجیتال دوستدار محیط زیست با مصرف انرژی کم است. به طور کلی در برداشت چیا ، فارمرها به دنبال این هستند بتوانند تا جایی که امکان دارد مقدار برق مصرفی را به ازای هر مزرعه کمتر کنند. (درایوهای ذخیره سازی و نگهداری از جمله قطعاتی هستند که بیشترین میزان انرژی را در سیستم مصرف می‌کنند)

بازده(راندمان) انرژی. در برداشت ارز دیجیتال چیا هدف این است که انرژی موجود توسط منابع ضروری مثل هارد دیسک‌ها مورد استفاده قرار بگیرند. اینکه برق موجود به وسیله منابع بیهوده‌ای هدر برود جز اولویت‌های این سیستم‌ها نیست!

این یعنی باید مصرف درست انرژی را مدیریت کنید. فراموش نکنید که در سیستم‌های دسکتاپ می‌توانیم میزان کارآمد بودن PSUها را به راحتی رتبه بندی کنیم.

 به حداقل رساندن صدا(سر و صدای ناشی از برداشت رمز ارز چیا که واحد آن dB است)

اگر شما هم از جمله افرادی هستید که مزرعه چیا خود را در محیط خانه راه‌اندازی کرده‌اید پس قاعدتا باید سیستمی آرام و ساکت داشته باشید.

از طرفی اگر مزرعه مورد نظرتان در مراکز داده‌ای، پایگاه‌های خارجی و محیط‌هایی غیر از خانه ایجاد شده‌اند خیلی نیازی نیست به این مورد اهمیت بدهید. عملکرد قوی منابع انرژی و سیستم‌های خنک کننده عموما از دلایل اصلی سر و صدای سیستم هستند.

درایوها را خنک نگهدارید :

اگر که درایوهای HDD در دمای توصیه شده نگهداری شوند علاوه بر اینکه طول عمر بیشتری خواهند داشت بلکه کمتر در میانه کار با وقفه مواجه می‌شوند.

این دمای پیشنهادی در HDDهای مصرف کننده و HDDهای مراکز داده‌ای بزرگ متفاوت است. برای مدیریت بهتر این دما باید جریان هوای مناسبی در محیط داشته باشید، فن‌های قدرتمند انتخاب کنید و همچنین بر روی تمامی فرآیند خنک سازی نظارت کنید.

به سراغ فارمرهای(ماینرهای) قابل اعتماد بروید:

 از کار افتادن سیستم برداشت کلی، خرابی تجهیزات و اجزای سیستم و در نهایت به وقفه افتادن فارمنیگ مزرعه، چیزی نیست که ما به دنبال آن باشیم! برای مدیریت درست به یک ماینر قابل اعتماد با نظارت دائمی نیاز دارید.

برقراری ارتباط:

به طور کلی، فارمینگ ارز دیجیتال چیا یا به صورت ریموت و از طریق اتصال به شبکه(NAS) و یا به صورت مستقیم و ارتباط با ماینر(DAS) انجام می‌شود

حملات و تهدیدات(Redundancy – RAID) که ممکن است برای برداشت ارز دیجیتال چیا با آن مواجه شوید :

 اکثر سیستم‌های ذخیره سازی به منظور نگهداری مطمئن و دائمی دیتا طراحی و ساخته شده‌اند – همچنین Redundancy، Raid، پاک کردن کدها، بک آپ گیری و Mirroring از اهداف طراحی آن‌ها هستند.

البته این مورد در برداشت ارز دیجیتال چیا اولویت چندانی ندارد. به این خاطر اگر که در برداشت چیا با شکست مواجه شوید می‌توانید پلات‌های مورد نظرتان را مجددا برای هر سیستم بسازید.

این کار نسبت به هزینه مجدد برای فضای اضافی و همچنین درایو ذخیره سازی برای برداشت ارز دیجیتال چیا منطقی‌تر است. البته که این استراتژی برای مزرعه‌های کوچکی که تعداد پلات‌های محدودی دارند خیلی کارآمد نیست. با این حال نیازی نیست که اکثر کاربران چیا به سراغ RAID بروند!

در فرایند فارمینگ ارز دیجیتال چیا به چه مواردی باید توجه کرد

  • شناسایی اسلات

اگر که به هر دلیلی درایوی از کار بیفتد باید بتوانید قطعه‌ و اسلاتی(Slot) که حاوی خطاست را پیدا کنید. اینجا چراغ LED که موقعیت این اسلات را نشان می‌دهد کمک زیادی به شما می‌کند.

هدف فارمینگمتریک
فضای ذخیره سازی به ازای هر فارمرTB TiB
فضای ذخیره سازی به ازای هر فضاTB/m3 TB/RU Drives/System
سرمایه مورد نیاز هر ماینر$/drive $/TB $/system
انرژیTB/W TB/drive W به ازای هر سیستم
بازده انرژیPUE برای دیتاسنتر بازده منابع انرژی به % برای هر سیستم دسکتاپ
هزینه‌های عملیاتی(انرژی)$/TB/Month ماه = Month
دمای درایودرجه C
نویز(سر و صدا)dB
قابلیت اطمینانشکست درایو – AFR و MTBF شکست اجزای سیستم
در دسترس بودن% uptime، 99.9% و 99.99%
ماندگاریدرصد شانس عدم از دست دادن داده‌ها
شعاع انفجار(Blast Radius)میزان دستگاه‌ها و فضایی که بر اثر هر بار شکست از دست می‌روند – برای مثال یک درایو، یک سیستم.
  • درایوهایی با قابلیت تعویض و Hot-swap

همان طور که می‌دانید اکثر اوقات برای تعویض قطعات باید کل سیستم متوقف شود.

اما اگر از هارد دیسک‌های قابل تعویض استفاده کنید، دیگر نیازی نیست برای جابجایی‌ها سیستم را خاموش و روشن و مجددا راه اندازی کنید.

  • staggered spin-up

تمامی هارد دیسک‌ها در ۱۰ ثانیه ابتدایی کارشان و برای روشن شدن بیش از ۲۵ وات انرژی مصرف می‌کنند – این فرآیند in-rush نام دارد.

این مقدار را با انرژی  ۳٫۵ تا ۵ واتی که هر هارد درایو در کل فرآیند فارمینگ به آن نیاز دارند  مقایسه کنید! قابلیت Staggered spin-up کمک می‌کند که تنها تعداد مشخصی هارد درایو که به آن نیاز دارید از برق استفاده کنند.

همین موضوع باعث می‌شود به مقدار چشمگیری در مصرف انرژی صرفه جویی کنید.

فارمینگ برای ۴ تا ۸ درایو

اگر که مزرعه شما دارای تعداد درایوهایی بین ۴ تا ۸ عدد است پیشنهاد می‌کنیم که از یک کیس Mid-tower برای نگهداری آن‌ها استفاده کنید.

البته کیس‌های با کیفیتی برای حفظ و نگهداری تعداد HDDهای بالا موجود هستند. همچنین می‌توانید این کیس را با یک Plotter ساده برای جمع کردن یک سیستم مناسب یکپارچه کنید.ش

فارمینگ USB

همان طور که قبلا هم گفتیم می‌توانید از هاردهای اکسترنال برای فارمینگ ارز دیجیتال چیا استفاده کنید. خبر خوب اینجاست که این فضاهای ذخیره سازی نسبت به فضاهای داخلی یا همان اینترنال قیمت کمتری دارند(اما همچنان ارزان هم نیستند).

به این خاطر که بازار فضاهای ذخیره سازی خارجی گستره بزرگ‌تری نسبت به فضاهای داخلی دارند – البته امروز شرایط این چنین است و بدون شک در آینده شاهد تغییرات بسیاری خواهیم بود. اگر که شما هم مانند بسیاری از کاربران دیگر تازه کار هستید، فورا فضای ذخیره سازی خارجی مورد نیازتان را خریداری و شروع به ساخت پلات‌های چیا کنید.

مزارع بسیاری هستند که تنها با فضاهای ذخیره سازی USB کار برداشت را انجام می‌دهند. این مورد مزیت‌های خودش را دارد. برای مثال اینکه حمل و نقل این نمونه‌ها راحت‌تر است. فراموش نکنید که این فضاهای خارجی اضافی به درگاه USB سیستم متصل می‌شوند و نیازی هم نیست برای تغییرات، آن‌ها را از دستگاه جدا کنید.

این دستگاه‌ها از یک چیپ پُل ارزان قیمت که USB را به SATA و دستورات SCSI تبدیل می‌کند، برای سیستم‌ها استفاده می‌کند. البته این موضوع شرایط را برای وقفه‌ها، ناسازگاری‌ها و اشتباه پیش رفتن مسائل هموار می‌کند و احتمال وقوع آن‌ها بیشتر می‌شود.

با اینکه این USBهای همراه با فضاهای خارجی اغلب اوقات قابل اطمینان هستند، اما پیشنهاد می‌کنیم که برای برداشت‌ها و مزارع بزرگ از آن‌ها استفاده نکنید. همچنین SATA هم فضاهای ارزانی در بازار هستند که باید کمتر از ۰٫۵۰ دلار برای هر دستگاه بودجه در نظر بگیرید.

به هر حال اگر قصد دارید که تعدادی درایو بخرید، یا اینکه از سخت افزار موجود استفاده کنید می‌توانید به سراغ USBها بروید. این نمونه‌ها در مصرف انرژی هم صرفه جویی می‌کنند و زمانی که مدت طولانی از آن‌ها استفاده نکنید به حالت Sleep می‌روند. به این معنی که در پس زمینه عملیات فارمینگ انجام نمی‌شود. بنابراین بد نیست که این نکات را برای خرید USB HDD بعدی در نظر بگیرید.

کیس‌های پیشنهادی دسکتاپ

کیس R5 با طراحی Fractal

در این کیس ۸ درایو به راحتی و در سکوت کارشان را انجام می‌دهند. جریان هوا در این کیس به بهترین شکل ممکن رفت و آمد دارد. همچنین کار کردن با آن هم ساده و آسان است.

کیس Node 804

این نمونه ظاهر کوچک‌تری دارد و همین موضوع باعث می‌شود که نصب کردن درایوها کمی چالش برانگیز باشد.

کیس SilverStone Technology Premium Mini-Itx/DTX Small Form Factor NAS

این مدل کیس سیلور تکنولوژی هم یکی دیگر انتخاب‌های مناسب برای فارمینگ چیا می‌باشد. البته که این مدل نسبت به نمونه‌های دیگر قیمت بالاتری دارد. با این حال در این کیس به قابلیت Small Footprint و hot-swap drives دسترسی دارید.

سیستم‌های پیشنهادی برای مزارعی با بیش از ۱۲ هارد درایو

زمانی که صحبت از مزارعی با بیش از ۱۲ هارد درایو می‌شود گزینه‌های انتخاب کاربران هم به مراتب بیشتر می‌شوند. در این مورد می‌توانید تعداد پلاترهای بیشتری هم در سیستم داشته باشید. اولین و ساده‌ترین قدم اینجا، ساخت یک دسکتاپ Full Tower می‌باشد. اگر که شما هم از جمله کاربران قدیمی و کاربلد دسکتاپ هستید این مرحله برایتان چندان سخت نخواهد بود.

خب، وقت آن است به سراغ کیس‌های پیشنهادی برویم:

سری Corsair Obsidian 750D :

به همراه یک باکس ۹ اسلاتی و بیشترین فضای ممکن برای نصب کیج‌های ۵٫۲۵ اینچی بر روی سیستم.(به عکس‌ها دقت کنید)

نکته‌ای که باید در استفاده از این نمونه‌های hot-swap در نظر بگیرید این است که SASها حتی با وجود SATA HDD هم ولتاژ بالایی به خودشان اختصاص می‌دهند. اغلب اوقات استفاده از این نمونه‌ها به همراه یک SAS HBA نسبت به نصب مستقیم یک کانکتور SATA بهتر جواب می‌دهد.

فضاهای ذخیره سازی متصل به شبکه Network Attached Storage

NASهای خانگی فضاهای مناسبی برای نگهداری درایوهای ظرفیت بالا در محیط‌های کوچک هستند – همچنین از نظر مصرف انرژی هم بهینه عمل می‌کنند. فضاهای NAS به منظور نگهداری و حفظ داده‌ها طراحی شده‌اند، به این خاطر که کاربران خانگی به هر قیمتی مشتاق به حفاظت از داده‌های شخصی خودشان هستند.

همان طور که قبلا هم گفتیم فارمینگ چیا در چنین شرایطی به Raid نیازی ندارد. به این خاطر که می‌توانید در صورت بروز مشکل و وقفه مجددا پلات‌های مورد نظرتان را بسازید. بنابراین شانس خودتان را در این وقفه ایجاد شده برای برداشت چیا از دست نمی‌دهید – مگر اینه سرعت پلاتینگ سیستم خیلی خیلی کم باشد!

Network Attached Storage

اگر که می‌خواهید برای برداشت چیا یک Synology تنظیم کنید بهترین روش این است که برای هر درایو به صورت جداگانه یک فضای ذخیره سازی در نظر بگیرید، در نتیجه از خود پلایگن‌ها برای فارمینگ و کانتینرها استفاده کنید. از طرفی اگر به دنبال این هستید تا کل این فرآیند را ساده‌تر کنید می‌توانید در کنار خرید فضای ذخیره سازی اضافی یک RAID5 7+1 هم ایجاد کنید.

البته این موضوع بر روی پروسه نوشتن(writing) تاثیر می‌گذارد، به این خاطر که به زمان بیشتری برای راه اندازی نیاز دارد. مزیت این روش جلوگیری از وقفه‌هایی است که به ازای هر درایو اتفاق می‌افتند.

همچنین می‌توانید در یک آرایه بزرگ تمامی پلات‌ها و درایوها را نگهداری کنید. باز هم تاکید می‌کنیم، اگر که فرآیند ساخت پلات‌های شما سرعت بالایی دارند نیازی نیست که برای این بخش هزینه‌ای کنید و بهتر است که از redundancy و Raid گذر کنید.

بد نیست بدانید که یکی از معایب NASها قیمت آن‌هاست. گران بودن این فضاهای ذخیره سازی باعث شده که کاربران به سراغ روش‌های جایگزین دیگری بروند.

کیس‌های مناسب برای ۱۲ تا ۱۶ درایو

از گزینه‌های پیشنهادی برای این تعداد درایو می‌توانیم به نمونه‌های زیر اشاره کنیم:

Rosewill 4U Server Chassis RSV-R4000

اگر که برای فارمنیگ از هارد درایوهای زیادی استفاده می‌کنیم این مدل Chassis یک انتخاب مناسب برای شماست. البته تنها مشکل آن کانکتور Molex دستگاه است که بجای یک فن ۴ پینی از آن استفاده کرده‌اند.

برای نگهداری ۱۲ هارد درایو می‌توانید با ۱۳۰ دلار یکی از این نمونه‌ها را خریداری کنید – البته با دو عدد از این دستگاه‌ها می‌توانید با ۱۵۰ دلار ۱۶ درایو را کنار هم داشته باشید. این باعث می‌شود که فضایی برای ATX یا میکرو ATX هم بر روی مادربورد داشته باشید.

کیس‌های مناسب برای ۱۲ تا ۱۶ درایو

از گزینه‌های پیشنهادی برای این تعداد درایو می‌توانیم به نمونه‌های زیر اشاره کنیم:

Rosewill 4U Server Chassis RSV-R4000

اگر که برای فارمنیگ از هارد درایوهای زیادی استفاده می‌کنیم این مدل Chassis یک انتخاب مناسب برای شماست. البته تنها مشکل آن کانکتور Molex دستگاه است که بجای یک فن ۴ پینی از آن استفاده کرده‌اند.

Chenbro

Chenbro یک سرور ۱U است که می‌تواند ۱۲ HDD 3.5 اینچی را در خودش نگهدارد. همچنین در این کیس می‌توانید کابل‌های برق و SATA بلندی داشته باشید.

12 درایو(۲U)

سرور اچ پی مدل Old Supermicro Server Chassis

این سرور اچ پی به همراه فن و پاور با قیمت مناسبی در اِف کِی نِت قابل خرید است. اگر هم که قصد دارید یک کیس جدید داشته باشید می‌توانید با در نظر گرفتن بودجه بیشتر یک نمونه بهتر را برای فارمینگ چیا خریداری کنید. البته با این حال سروری نظیر DL380 G8 12LFF یک گزینه عالی برای مزارع کوچک، فضاهای ذخیره سازی و همچنین پلاترهایی با دسترسی آسان هستند.

برای مشاهده و خرید سرور DL380 G8 12LFF لطفا کلیک کنید

زیرساخت‌های SATA در مقایسه با SAS

SAS یک پروتکل ذخیره سازی سازمانی است که رابط آن برای دیتاسنترهایی با قابلیت گسترش و اطمینان طراحی شده است و البته نسبت به SATA پیچیده‌تر است – در این مدل به قابلیت‌ها و امکانات بیشتری دسترسی دارید.

SATA علاوه بر اینکه در سیستم‌های سازمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد برای سیستم‌های دسکتاپ هم گزینه خوبی است. با این حال SAS به منظور میزبانی از تعداد زیادی هاست و درایو طراحی شده است.

همچنین زیرساخت منعطف‌تری هم نسبت به SATA دارد. جالب است بدانید که شما می‌توانید از طریق یک JBOD و یک کابل تکی SAS به درایوهای زیادی دسترسی داشته باشید.

همچنین زیر ساخت‌های SAS(مانند HBA) و JBOD با درایورهای SATA سازگاری خوبی دارند. به همین خاطر است که می‌توانید با خرید یک SAS یا JBOD به صورت محلی درایوهای SATA را بر روی آن نصب کنید. البته SAS نسبت به SATA سریع‌تر است(۱۲ و ۲۴ گیگابایت بر ثانیه). همچنین قادر خواهید بود تنها با یک کابل واحد به ۴ خط SAS تونل بزنید.

۴۵ درایو(۴U) – SM45

این مدل در بازار ماینینگ با نام SM45 شناخته می‌شود. این یک نمونه ۴U JBOD از سوپرمیکرو است. همچنین به عنوان یک گزینه با قابلیت جایگزینی راحت منابع انرژی، فن‌ها و درایوها در نظر گرفته می‌شود. فراموش نکنید که JBOD بخش محاسباتی ندارد و برای این کار باید به یک هاست دیگر متصل شود.

اگر که از SM45 استفاده می‌کنید باید در کنار آن یک HBA مثل LSI 9200 یا ۹۲۰۷ و مجموعه‌ای از کابل‌های miniSAS خارجی هم خریداری کنید. برای این سیستم به یک منبع انرژی ۷۵ واتی هم نیاز دارید. این مجموعه برای فارمرهای متوسط گزینه بسیار ایده‌آلی است.

۹۰ درایو ۴U

کیس سرور SM90 یا SuperChassis 946ED-R2KJBOD می‌تواند تا ۹۰ هارد درایو را در یک قالب ۴U نگهداری کند. جالب اینجاست که می‌توانید تنها با استفاده از یک کابل خارجی miniSAS(SFF-8644) و یک HBA مدل LSI 9300-8e به تمامی درایوها دسترسی داشته باشید.

این کیس دارای ۴ منبع انرژی اضافی، دو ماژول SAS برای هاست و سیستم خنک کننده قدرتمند است. فراموش نکنید که این JBOD از نظر اندازه نسبت به نمونه‌های دیگر بزرگ‌تر است – پس قبل از خرید حتما ابعاد و وزن آن را بررسی کنید.

۱۰۲ درایو ۴U

همان طور که می‌بینید شما می‌توانید هر تعداد درایوی که نیاز دارید را برای ماینینگ و برداشت چیا تهیه کنید، حتی ۱۰۲ درایو! رقم چشمگیری است، اینطور نیست؟

خوشبختانه WD و Seagate هر دو JBODهای اختصاصی خودشان را دارند. این کیس‌ها با ۲۴۰ ولت انرژی کار می‌کنند و فقط هم با درایوهای مختص خودشان عملیات ماینینگ را انجام می‌دهند.

این مدل‌ها تنها برای مزارعی که سخت افزارهای سازمانی و قدرتمندی دارند پیشنهاد می‌شوند و انتخاب مناسبی برای ماینرهای متوسط و حتی حرفه‌ای هم نیستند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code