آموزش ها و مقالات, مطالب آموزشی سیسکو

تفاوت های Cisco Catalyst و Cisco Nexus

cisco catalyst and cisco nexus

کمپانی سیسکو انواع مختلفی از سوئیچ‌های ماژولار، با پیکربندی ثابت را برای کمک به کسب ‌وکارها در انتخاب راه‌حل کامل شبکه ارائه می دهد.

این سوئیچ ها به شما کمک می کنند تا  با تغییرات و پویایی های سازمان خود هماهنگ شوید، فعالیت های خود را گسترش دهید و با پیشرفت فناوری همسو شوید .

سوئیچ‌های شبکه، کنترل‌کننده‌های بی‌سیم و نقاط دسترسی همگی با نام تجاری Catalyst توسط Cisco Systems (CSCO) به فروش می‌رسند. در خط سوئیچ های شبکه مرکز داده Cisco Nexus پورت های ماژولار و ثابتی وجود دارد.

در این مقاله ما قصد داریم سوئیچ های سیسکو در مدل های Cisco Catalyst و Cisco Nexus را باهم مقایسه کنیم و به شما همراهان عزیز معرفی کنیم.

Cisco Catalyst در مقابل Cisco Nexus

تفاوت اصلی بین سوئیچ کاتالیست سیسکو و سوئیچ نکسوس سیسکو این است که سوئیچ های کاتالیست سیسکو از IOS به عنوان سیستم عامل استفاده می کنند، در حالی که سوئیچ نکسوس از NX-OS استفاده می کند.

سوئیچ های کاتالیست از LACP و PAGP برای ایجاد کانال اتر پشتیبانی می کنند، در حالی که سوئیچ های Nexus فقط از LACP پشتیبانی می کنند.

 تا کنون سیسکو شرکت های زیادی را خریداری کرده  و نام محصولات آنها را به نسخه های مختلف Catalyst تغییر داده است.

شرکت ارتباطات Crescendo،   فناوری سری اصلی ۶۰۰۰ و Catalyst 5000 را ارائه کرد. Grand Junction Networks سری های ۱۷۰۰، ۱۹۰۰ و ۲۸۰۰ کاتالیست را ارائه کرد، در حالی که Kalpana سری Catalyst 3000 را در سال ۱۹۹۴ ارائه کرد.

 شرکت Cisco از سری سوئیچ های Nexus خود در ۲۸ ژانویه ۲۰۰۸ رونمایی کرد. دو موتور نظارتی، هشت دهانه ماژول ورودی/خروجی در جلو، و پنج دهانه متقاطع در پشت سوئیچ، طرح اولیه سری Nexus 7000 را تشکیل می دادند. سری Nexus علاوه بر ۷۰۰۰، مدل های بسیار بیشتری را نیز شامل می شود.

جدول مقایسه بین Cisco Catalyst و Cisco Nexus

Cisco NexusCisco Catalyst پارامترهای مقایسه
20081994سال راه اندازی
168بیشترین تعداد پورت قابل پشتیبانی
NX-OSIOSسیستم عامل
به صورت پیش فرضبه صورت پیش فرض نیستدر دسترس بودن حساب ادمین
بلهخیرپشتیبانی از FCoE
بلهخیرپشتیبانی از Rapid PVST

Cisco Catalyst چیست؟

شرکت سیسکو طیف وسیعی از سوئیچ های شبکه، کنترل کننده های بی سیم و نقاط دسترسی بی سیم را تحت نام Catalyst به فروش می رساند.

در حالی که سوئیچ‌های اترنت شناخته شده‌ترین سوئیچ‌ها هستند، این شرکت انواع متنوعی از رابط‌های شبکه را ارائه کرده است.

سوئیچ های کاتالیست انعطاف پذیری و مدیریت زیادی را ارائه می دهند. برای پیکربندی سوئیچ ها می توان از ترمینال سریال، شبکه راه دور یا پوسته ایمن استفاده کرد.

پروتکل مدیریت شبکه ساده (SNMP) نظارت و اندازه گیری انواع وضعیت ها و جریان های ترافیک را فراهم می کند. سرور HTTP را می توان بر روی دستگاه های مختلف اجرا کرد.

پیکربندی سوئیچ به صورت متن ساده انجام می‌شود و تشخیص آن ها را آسان‌تر می‌کند. برای ایجاد، یک راه اندازی مناسب، هیچ نرم افزار اضافی لازم نیست.

راه اندازی یک سرور TFTP (پروتکل انتقال فایل بی اهمیت) برای ذخیره داده های پیکربندی و هر فایل IOS برای به روز رسانی برای مکان هایی با تعداد زیادی دستگاه مفید است.

به منظور آپلود و کپی تنظیمات پیچیده، از یک ویرایشگر متن، یک سرور TFTP و فرمت پیش فرض دستگاه سیسکو استفاده کنید.

با این حال، یک سرور TFTP ممکن است مشکلات  امنیتی داشته باشد. بسته به مدل، یک یا چند واحد رک سوئیچ کاتالیست می‌تواند شامل ۱۲ تا ۸۰ پورت باشد. نوع دیگر سوئیچ Cisco Catalyst  به عنوان یک سوئیچ ماژولار شناخته می شود که هر قسمت به طور مستقل نصب شده است، از کارت CPU تا کارت های سوئیچ.

Cisco Nexus چیست؟

سوئیچ های سری Nexus Cisco سوئیچ های شبکه مرکز داده با پورت های ماژولار  و ثابت هستند.

شاسی اولیه خانواده Nexus 7000 یک شاسی ۱۰ شیار با دو اسلات موتور سرپرست و هشت اسلات ماژول ورودی/خروجی در جلو و پنج ماژول فابریک سوئیچ کراس بار در پشت است.

علاوه بر Nexus 7000، Nexus 2000، ۳۰۰۰، ۴۰۰۰، ۵۰۰۰، ۶۰۰۰، ۷۰۰۰، و ۹۰۰ اضافی نیز وجود دارد.  خط تولید Nexus Switch تعدادی نرم افزار طراحی کرده است که راحل های شبکه ای  ، با هدف ساده کردن ارتباط و مدیریت منابع گوناگون مرکز داده دیتا سنتر را ارائه می دهند  به منظور اینکه استقرارها را آسان‌تر کند و شبکه‌ای ثابت در محیط‌های فیزیکی، مجازی و ابری فراهم کند.

 مهارت IT و کسب و کار انعطاف پذیر و در دسترس است که امکان تخصیص منابع پویا، تغییر الگوهای ترافیک، حجم کاری پیچیده و مقیاس پذیری در داخل و بین مراکز داده را فراهم می کند.

قوانین و سرویس‌های منسجم Cisco که مستقیماً در فابریک ادغام می شوند، و همچنین آگاهی از محیط مجازی‌، تحویل و مدیریت عملیات شبکه را در تنظیمات همگرا، مجازی و ابری آسان می‌کند. راه‌حل‌های چند پروتکلی تلفیقی برای شبکه‌های LAN و SAN با یک نقطه کنترل، قطعی‌های زیرساخت‌ها و عملیات فعلی را کاهش می‌دهند.

سوئیچ‌های Nexus یک زیرساخت سوئیچینگ سریع و پایدار ارائه می‌کنند که کاربران را قادر می‌سازد تا عملکرد بالایی را که در یک محیط مجازی در مراکز داده نسل بعدی نیاز دارند، دریافت کنند.

آنها عملیات مداوم سیستم و انعطاف پذیری حمل و نقل، یکپارچه سازی ورودی/خروجی، و ویژگی های شبکه پیچیده از جمله در دسترس بودن بالا و ارتقاء نرم افزار در سرویس (ISSU) را ارائه می دهند.

تفاوت های اصلی بین Cisco Catalyst و Cisco Nexus

Catalys (1 تنها از ۸ پورت پشتیبانی می کند در حالی که Nexus از ترکیب پورت ها برای ایجاد کانال اتر ۱۶ پورت پشتیبانی می کند.

۲) ویژگی‌های Catalyst به‌طور پیش‌فرض فعال هستند، در حالی که ما باید به‌صورت دستی همه ویژگی‌ها را در Nexus روشن کنیم.

۳) مامی‌توانیم رابط‌های چندگانه را در Catalyst پیکربندی کنیم، در حالی که هیچ فرمان محدوده برای پیکربندی چندین رابط در Nexus OS وجود ندارد.

Wildcard Mask (4 در Catalyst Switches استفاده می‌شود، در حالی که Subnet Mask در ACL برای تطبیق شبکه/میزبان در Nexus استفاده می‌شود.

۵) پیکربندی را می توان در Catalyst با حافظه نوشتن فرمان ذخیره کرد، در حالی که پیکربندی را می توان در Nexus با استفاده از دستور copy running-config startup-config ذخیره کرد.

Catalyst ( 6 از FCoE پشتیبانی نمی کند، در حالی که Nexus از FCoE پشتیبانی می کند.

Catalyst (7 از حالت کاربر پشتیبانی می کند و Nexus از حالت کاربر پشتیبانی نمی کند.

نتیجه گیری

سوئیچ های Cisco Catalyst بیشتر در campus networks (شبکه پردیسی یا شبکه دانشگاهی ) برای توزیع و لایه های اصلی استفاده می شوند، در حالی که Nexus عمدتاً درdata centres (مراکز داده) استفاده می شود.

اترنت، کانال فیبر، و FCoE همگی می‌توانند توسط سوئیچ‌های سری Nexus در یک محفظه پشتیبانی شوند، اما سوئیچ های کاتالیست این قابلیت را ندارند. سوئیچ های کاتالیست فقط از اترنت پشتیبانی می کنند.

سوئیچ‌های Cisco Nexus سوئیچ‌های مرکز داده هستند که عملکرد و مجازی‌سازی بالایی را ارائه می‌کنند در حالی که در مقایسه با عملکرد خود، انرژی و فن کمی مصرف می‌کنند.

بسته به نیاز شما می توانید یک سوئیچ LAN کوچک پردیس یا یک سوئیچ اترنت صنعتی از Cisco Catalyst داشته باشید. اگر می خواهید در مورد IOS سوئیچ های سیسکو بیشتر بدانید، می توانید به مطالب خواندنی اف کی نت در این زمینه مراجعه کنید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

4 نظر در “تفاوت های Cisco Catalyst و Cisco Nexus

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code