آموزش ها و مقالات, مطالب آموزشی سیسکو

مقایسه سیستم عامل های Cisco NX-OS و Cisco IOS

IOS-AND-NX-OS، مقایسه تفاوت های سیسکو نکسوس و سیسکو ای یو اس

از ابتدای راه اندازی سیسکو، این شرکت درصنعت نرم افزارهای شبکه پیشگام بوده، و تاکنون چندین سیستم عامل مختلف را توسعه داده و به کار گرفته است که فناوری پیشرفته را با پشتیبانی جامع از سیستم سخت افزاری ترکیب می کند.

Cisco NX-OS و Cisco IOS دو نمونه از این سیستم ها هستند که به طور گسترده توسط بسیاری مورد تحسین و استفاده قرار می‌گیرند.

Cisco NX-OS در مقابل Cisco IOS

تفاوت اصلی بین Cisco NX-OS و Cisco IOS این است که تمام فرآیندهای Cisco NX-OS در فضای های حافظه مستقل از یکدیگر کار می کنند، در حالی که پردازش های Cisco IOS یک فضای حافظه واحد را به اشتراک می گذارند.این بدان معنی است که نقص در هر فرآیندی برای Cisco NX-OS مشکلی ایجاد نمی کند، اما در مورد Cisco IOS باعث خرابی سایر فرآیندهای روتر می شود.

Cisco NX-OS  یک سیستم عامل است که به طور خاص برای سوئیچ های اترنت سری Nexus و سوئیچ های شبکه فضای ذخیره سازی کانال فیبر سری MDS طراحی شده است. این یک نسخه ارتقا یافته از سیستم عامل سیسکو SAN-OS است که در ابتدا فقط برای سوئیچ های MDS توسعه یافته بود.

Cisco IOS یکی دیگر از سیستم عامل های سیسکو است که قبل از Cisco NX-OS توسعه یافته است. می توان آن را به عنوان خانواده ای از نرم افزارها در نظر گرفت که می توانند در اکثر روترهای سیستم سیسکو و همچنین سوئیچ های شبکه فعلی سیسکو استفاده شوند. پایه کد آن شامل یک هسته چندوظیفه ای مشترک است. با این حال، در مقایسه با Cisco NX-OS دارای چندین محدودیت ساختاری است.

جدول مقایسه بین Cisco NX-OS و Cisco IOS

Cisco IOSCisco NX-OSپارامتر های مقایسه ای
CiscoIOS در مقایسه با Cisco NX-OS دارای چندین محدودیت معماری است.Cisco NX-OSنسبت به CiscoIOSچندین پیشرفت در معماری دارد طرح
فرآیندهای سیسکو IOS در یک فضای حافظه واحد یا تلفیقی به اشتراک گذاشته می شوند.فرآیندهای آن در فضاهای حافظه محافظت شده و مستقل کار می کنندفضای حافظه
Cisco IOS از چند پردازش متقارن پشتیبانی نمی کند.Cisco NX-OS از چند پردازش متقارن پشتیبانی می کند.عملکرد
Cisco IOS با استفاده از کد زبان C توسعه یافته استCisco NX- OS با استفاده اززبان پایتون توسعه یافته است.توسعه
زیرشبکه ماسک باید با نماد اعشاری نقطه‌دار وارد شودزیرشبکه ماسک باید با علامت اسلش وارد شودتخصیص آدرس IP
Cisco IOS یک نسخه قدیمی تر از ارتقاهای جدیدتر از جمله Cisco IOS-XE و Cisco IOS-XR است.Cisco NX-OS نسخه ارتقا یافته Cisco SAN-OS است.ورژن ها

Cisco NX-OS چیست؟

Cisco NX-OS یک سیستم عامل شبکه است که مقیاس پذیری عالی را ارائه می دهد. این سیستم عامل از سیستم عامل سیسکو SAN-OS که در اصل برای سوئیچ های MDS آن توسعه یافته بود، به‌روزرسانی شد تا روی سوئیچ‌های Nexus Ethernet نیز اجرا شود.

این برنامه با چندین ویژگی مسیریابی و چندپخشی IPv4 و IPv6 ساخته شده است. خدمات و امنیت جامع را همراه با یک مرکز داده یکپارچه ارائه می کند. توسعه دهندگان این سیستم از زبان پایتون برای ساخت آن استفاده کردند.

برخی از ویژگی‌های کلیدی Cisco NX-OS شامل زمینه دستگاه مجازی، کانال‌های پورت مجازی و عملکرد مداوم سیستم است. این سیستم گسترش لایه ۲ را بین مراکز داده(دیتا سنتر) توزیع شده در هر نوع شبکه حمل و نقل لایه ۳ فعال می کند. این یک سرویس ذخیره سازی پایدار است که برای حفظ وضعیت اطلاعات زمان اجرا سبک و کارآمد است، و به اجزای نرم افزار اجازه می دهد تا وضعیت داخلی خود را بررسی کنند و امکان راه اندازی مجدد بدون اختلال را فراهم می کند.

Cisco NX-OS حتی یک دوره مهلت دارد که به کاربران اجازه می‌دهد بدون داشتن مجوز، یک ویژگی را آزمایش، پیکربندی و اجرا کنند. هنگامی که کاربر می خواهد یک ویژگی را قبل از خرید سیستم عامل آزمایش کند، این می تواند بسیار مفید باشد.

این سیستم همچنین دارای انواع پشتیبانی از پلتفرم است که شامل Nexus 7000، Nexus 5000، Nexus 2000، Nexus 1000V، Nexus 4000، Cisco MDS 9000 و همچنین Cisco Unifies Computing System است.

Cisco IOS چیست؟

Cisco IOS یک سیستم عامل اینترنت است که روی چندین روتر و سوئیچ سیسکو اجرا می شود. هدف اصلی این سیستم تسهیل ارتباط داده بین دو یا چند گره شبکه است.مجموعه ای از ویژگی ها و خدمات را ارائه می دهد که کاربر را قادر می سازد تا عملکرد و امنیت ترافیک شبکه خود را بهبود بخشد. که با استفاده از کد زبان C  ساخته شده است.

برخی از قابل توجه ترین ویژگی های Cisco IOS عبارتند از احراز هویت، رمزگذاری ، قابلیت های فایروال، کیفیت خدمات، مسیریابی هوشمند و حتی قابلیت های پروکسی. این سیستم همچنین می تواند از پردازش تماس و خدمات ارتباط داده یکپارچه پشتیبانی کند.

Cisco IOS اولویتی را فعال می کند که قبل از انجام فرآیندهای با اولویت پایین، زمان CPU را به فرآیندهای با اولویت بالا اختصاص دهد. با این حال، چندین محدودیت دارد، از جمله اینکه از چند پردازش متقارن پشتیبانی نمی کند. علاوه بر این، فقط می تواند با فضای حافظه مشترک اجرا شود.

نسخه های جدیدی از سیستم برای اصلاح این محدودیت ها راه اندازی شد. این سیستم های جدید عبارتند از Cisco IOS-XE و Cisco IOS-XR. Cisco IOS-XE در  هسته لینوکس اجرا می شود. کدی را به اشتراک می گذارد که بسیار شبیه به سیسکو IOS-XR است. با این حال، دومی در QNX است که مانند یک سیستم زمان واقعی یونیکس است. این آن را قادر می سازد تا از شبکه های نرم افزاری تعریف شده و همچنین جاسازی بازار سیستم ها پشتیبانی کند.

تفاوت های اصلی بین Cisco NX-OS و Cisco IOS

  • Cisco NX-OS نسبت به Cisco IOS چندین پیشرفت ساختاری دارد در حالی که Cisco IOS محدودیت‌های زیادی در عملیات دارد.
  • پردازش‌های Cisco NX-OS از فضاهای حافظه مستقل برای اجرا استفاده می‌کنند در حالی که پردازش‌های Cisco IOS روی یک فضای حافظه مشترک به اشتراک گذاشته می‌شوند.
  • Cisco NX-OS  از چند پردازش متقارن پشتیبانی می کند در حالی که Cisco IOS این کار را نمی کند.
  • Cisco NX-OS با استفاده از زبان برنامه نویسی Python  ساخته شده است در حالی که Cisco IOS با استفاده از زبان برنامه نویسی C  ساخته شده است.
  • Cisco NX-OS می تواند به صورت علامت اسلش(Slash) وارد زیر شبکه شود در حالی که Cisco IOS این کار را با استفاده از نماد نقطه (Dot) انجام می دهد.
  • Cisco NX-OS یک ارتقاء به Cisco SAN-OS است در حالی که Cisco IOS نسخه قدیمی Cisco IOS-XE و Cisco IOS-XR است.

نتیجه گیری

Cisco NX-OS و Cisco IOS  دو سیستم عامل شبکه هستند که توسط میلیون ها نفر در سراسر جهان استفاده می شوند.

Cisco NX-OS یک نسخه نسبتاً جدید با پیشرفت هایی در طراحی و همچنین تعداد زیادی ویژگی اضافی است. یک تفاوت عمده بین آنها این است که Cisco NX-OS می تواند فرآیندهای خود را با استفاده از فضای حافظه مستقل اجرا کند، در حالی که Cisco IOS از فضای حافظه تلفیقی برای همه فرآیندهای خود استفاده می کند.

علاوه بر این، در حالی که Cisco NX-OS کاربر را قادر می سازد چند پردازش متقارن را انجام دهد، Cisco IOS این کار را نمی کند. این بدان معناست که استفاده از Cisco NX-OS بسیار آسان‌تر و سودمندتر از Cisco IOS است.

با این حال، Cisco IOS دارای نسخه های ارتقا یافته از جمله Cisco IOS-XE و Cisco IOS-XR است که محدودیت ها را برطرف می کند. بنابراین، کاربران اکنون گزینه های بسیار متنوعی برای انتخاب دارند.

همچنین شما همراهان گرامی می توانید مقاله های مرتبط با انواع مختلف سوئیچ های سیسکو مانند سیسیکو کاتالیست و نکسوس را در سایت ما مطالعه فرمایید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *