آموزش ها و مقالات, مطالب آموزشی شبکه

رفع مشکل انتقال اطلاعات بعد از down شدن server

down server

سلام به همه همراهان عزیز سایت اِف کِی نِت. امروز می خواهیم به زبان ساده در خصوص رفع مشکل انتقال اطلاعات ( data base ) بعد از down شدن server ها به کمک failover cluster صحبت کنیم. توضیحات را می خواهم با مثالی شروع کنم تا شما عزیزان بتوانید درک بهتری روی این موضوع داشته باشید . خب ما یک سرور داریم به نام Server A و تمام سرویس های مد نظرمان را روی همان سرور قرار دادیم. حالا اگر Server A  یا حتی سرویس های روی آن down شود چه اتفاقی می افتد ؟

بله مطمئنا کاربر دسترسی به منابعش را از دست می دهد  

برای اینکه شاهد از بین رفتن data base روی سرور نباشیم چه کار کنیم؟

در این صورت ما می توانیم سرور دیگری به نام Server B را راه اندازی کنیم. در حالت failover cluster ،سرور A در حالت active است  و سرور B در حالت stand by قرار دارد. در صورتی که active server دچار مشکل شود stand by server کار را ادامه می دهد، به همین راحتی!

کار stand by server چیست ؟

وقتی سروری down می شود مطمئنا سرویس های روی آن هم down می شود پس سوال بعدی اینجاست که stand by دقیقا چه چیزی را ادامه می دهد ؟ ابتدا باید بگوییم که هر سرور دارای یک سری اطلاعات ( data base ) است که با از بین رفتن آن سرور این اطلاعات به سرور بعدی منتقل نمی شود بنابراین گذاشتن اطلاعات روی سروری که احتمال down شدن در آن وجود دارد ریسک محسوب می شود .

راه حل

کار هوشمندانه می تواند این باشد که data base را روی هیچ کدام از این سرورها قرار ندهیم ! یک جای مطمئن مثلا روی storage دیگری قرار دهیم تا هر زمان  Server A  از بین رفت، DNS روی  Server B برای دسترسی به اطلاعات بتواند data base را ببیند و از آن استفاده کند .

این مطلب یک توضیح کوتاه و ساده درباره ی down شدن یک سرور و راه های حل آن بود در ادامه در مورد failover cluster بیشتر صحبت خواهیم کرد ، پس با آموزش ها و مقالات اِف کِی نِت همراه باشید. شما عزیزان می توانید برای آشنایی بیشتر با دیگر مطالب آموزشی شبکه روی لینک کلیک کنید تا به صفحه ی مربوطه هدایت شوید

اگر سوالی در این مورد برایتان پیش آمد لطفا نظراتتان را کامنت کنید ، کارشناسان اِف کِی نِت در سریع ترین زمان ممکن پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود در غیر این صورت با ما تماس بگیرید

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code