آموزش ها و مقالات, مطالب آموزشی سیسکو

عرضه سوئیچ های تقلبی سیسکو در بازار

Fake Cisco Switches1

به تازگی ، F-Secure Labs برخی از کشفیات خود را در رابطه با سوئیچ های تقلبی (با توجه به در های پشتی سوئیچ ها ) منتشر کرد. سوئیچ های مورد بحث، سوئیچ های تقلبی Cisco Catalyst 2960-X بودند. برای کسانی که اطلاع ندارند، Cisco Catalyst 2960-X یک سوئیچ بسیار محبوب است و مدل خاصی که مورد بررسی قرار گرفته است، مدل‌های Cisco WS-2960X-48TS-L یک مدل ۴۸x 1GbE + 4x SFP uplink هستند. سیسکو این سوئیچ‌ها را به قیمتی بسیار بیشتر از MikroTik CRS354-48G-4S+2Q+RM می‌فروشد و دلیل خوبی هم با توجه به پشتیبانی و شهرت آن‌ها دارد. با توجه به فناوری  بالا در این سوئیچ ها مثل همیشه جعل کنندگان هم در عرصه زنجیره تامین قرار می گیرند.

سوئیچ های تقلبی سریCatalyst 2960-X

F-Secure به مدل اصلی Catalyst 2960-X به همراه دو مدل تقلبی دسترسی داشت. تقلبی ها زمانی کشف شدند که به طور ناگهانی کار  به روز رسانی های نرم افزاری متوقف شدند. به عکس های زیر نگاه کنید آیا می توانید حدس بزنید کدام یک اصلی و کدام جعلی است؟

بله،تشخیص این امر دشوار است.سوئیچ سیسکو اصلی سوئیچ سمت چپ در تصویر بالا است. این مستلزم باز کردن سوئیچ است که تعداد کمی از افراد دست به انجام چنین کاری میزنند .البته با نگاه به نمای بیرونی شاسی، تفاوت های ظریفی وجود دارد که می توان تشخیص داد

به تصویر زیر نگاه کنید:

سوئیچ تقلبی (در سمت چپ تصویر) دارای شماره پورت های با رنگ سفید روشن است در حالی که دستگاه اصلی شماره پورت هایی با رنگ خاکستری دارد و سوئیچ تقلبی دارای تفاوت در شکل پورت ها با سوئیچ اصلی است.

در اینجا علامت ها و نشانگرهای LED خاموش هستند، اما فقط به میزان کمی. به همین ترتیب، در تصویر زیر می توان تفاوت های جزئی را نیز مشاهده کرد:

شکل دکمه ها باهم تفاوت جزئی دارند . مربع کنار پورت مدیریت روی سوئیچ تقلبی رنگ مایل به سبز دارد ولی در دستگاه اصلی زرد روشن است .

نکته اصلی در اینجا این است که تشخیص اصلی یا جعلی بودن سوئیچ ها بر اساس نمای بیرونی آنها دشوار است. همچنین، این شرکت‌ها PCB را مهندسی می‌کنند، بنابراین بهتر شدن در تطبیق رنگ بیرونی و حل این مشکل نسبتا ساده‌تر است.

در بازرسی اجزاء برد یک تفاوت برجسته در سمت پایین مشخص شد .تفاوت در این بود که برد پردازنده سوئیچ تقلبی دارای یک جزء اضافی است. تشخیص این جز اضافی روی برد بسیار دشوار است و امکان اینکه مصرف کنندگان سوئیچ های Cisco Catalyst را برای دیدن قسمت پایین PCB باز کنند بسیار پایین است بنابراین افراد به ندرت میتوانند سوئیچ های تقلبی را تشخیص دهند.

کلام آخر

امروزه ما شاهد تمرکز تولیدکنندگان کامپیوتر، تامین کنندگان قطعات و مشتریان بزرگ بر روی ایمن سازی زنجیره تامین هستیم. ما حتی این موضوع  را در سطح مؤلفه با CPUهای تقلبی Intel Xeon E5 Invade Amazon and Investigating Fake Network Intel i350 مشاهده کرده ایم. برای شرکتی مانند سیسکو، داشتن محصولات تقلبی مشابه می تواند به اعتبار این شرکت لطمه بزند، به خصوص اگر مشتری از استفاده از دستگاه تقلبی اطلاع نداشته باشد.بنابراین توصیه ما به شما این است که اطلاعات خود را در زمینه سوئیچ ها سیسکو بالا ببرید و سعی کنید از منابع قابل اطمینان و شامل گارانتی سوئیچ مد نظر خود را تهیه کنید

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *