آموزش ها و مقالات, مطالب آموزشی سیسکو

تفاوت ماژول های SFP سیسکو GLC-LH-SMD،GLC-LH-SM،SFP-GE-L و GLC-LX-SM-RGD

ماژول سیسکو

ماژول های سیسکو GLC-LH-SMD ، GLC-LH-SM ، SFP-GE-L و GLC-LX-SM-RGD رایج‌ترین مدل‌های فرستنده/گیرنده SFP برای سوئیچ‌های ۱۰۰۰BASE-LX هستند. اکثر اوقات کاربران در انتخاب ماژول SFP برای سوئیچ ۱۰۰۰BASE-LX دچار سردرگمی می‌شوند، به این خاطر که قطعات و مدل‌های موجود شباهت‌های بسیاری با هم دارند. با وجود این مسئله شما چطور می‌توانید یک انتخاب مناسب و درست داشته باشید؟ در ادامه به مقایسه ماژول های SFP سیسکو پرداخته شده است

نگاه کلی به ماژول های SFP سیسکو

ماژول سیسکو GLC-LH-SMD

ماژول سیسکو GLC-LH-SMD کاملا با استاندارد IEEE 802.3z 1000BaseLX سازگار است. GLC-LH-SMD همچنین از مانیتورنیگ نوری دیجیتال استفاده می‌کند. از طرفی در فیبر سینگل مد (SMF) تا برد ۱۰ کیلومتر را پشتیبانی می‌کند.

ماژول سیسکو glc-sx-mmd

ماژول SFP سیسکو GLC-LH-SM

ماژول سیسکو GLC-LH-SM یک ماژول Pluggable برای فرستنده/گیرنده ۱۰۰۰BASE-LX/LH است – هم در حالت تک فیبر و هم در حالت چند فیبر. این مدل دارای طول موج ۱۳۰۰ نانومتر است. همچنین دارای کانکتور Dual LC/LC است.

ماژول سیسکو SFP-GE-L

ماژول سیسکو SFP-GE-L برای اتصال به فیبر مالتی مد تا ۵۵۰ متر و فیبر تک حالته تا ۱۰ کیلومتر طراحی شده است.

ماژول سیسکو GLC-LX-SM-RGD

ماژول سیسکو GLC-LX-SM-RGD دارای طول موج بلند ۱۰۰۰BASE-LX/LH است. همچنین به عنوان گیرنده اترنت در محیط‌های صنعتی استفاده می‌شود.

ماژول سیسکو GL-C-LX-SM-RGD

تفاوت‌ها و شباهت‌های ماژول های سیسکو GLC-LH-SMD، GLC-LH-SM، SFP-GE-L و GLC-LX-SM-RGD

در ادامه قصد داریم که تفاوت‌ها، شباهت‌ها و همچنین سازگاری این قطعات را بررسی کنیم. بدون شک آگاهی از این موارد در انتخاب ماژول مناسب کمک زیادی به شما می‌کند :

با توجه به داده‌های جدول می‌توان به این نتیجه رسید که هر ۴ مدل ماژول از یک نرخ داده‌ای، طول موج، کانکتور فیبری و کابل فیبری پشتیبانی می‌کنند. اصلی‌ترین تفاوت آن‌ها در قابلیت (DOM (Digital Optical Monitoring و دمای عملیاتی است.

 

ماژول سیسکو GLC-LH-SMD و GLC-LH-SM

قبلا در مطلب دیگر در خصوص تفاوت های این دو ماژول سیسکو صحبت شده است که در این مطلب هم لازم دیدم با جزئیات بیشتری به تفاوت آنها بپردازیم

  • GLC-LH-SM یک مدل قدیمی‌تر است. از قابلیت DOM پشتیبانی نمی‌کند، در عوض دارای EOL است. همچنین در مقایسه با بقیه مدل‌ها قیمت پایین‌تری دارد.
  • GLC-LH-SMD یک مدل جایگزین برای GLC-LH-SM است. این مدل دارای قابلیت مانیتور کردن وضعیت گیرنده‌ها (DOM) است. همچنین از نظر قیمتی هم گران‌تر است.

 

ماژول SFP سیسکو SFP-GE-L و GLC-SM-RGD

  • SFP-GE-L هم دارای قابلیت DOM است – اما حداکثر دمای عملیاتی -۵~۸۵°C برای اتصال فیبری در محیط عملیاتی دشوارتر. البته همه این‌ها باعث می‌شود که نسبت به GLC-LH-SMD قیمت بالاتری هم داشته باشد.
  • GLC-LX-SM-RGS تمامی قابلیت‌هایی که SFP-GE-L دارد را پشتیبانی می‌کند. با این تفاوت که دمای عملیاتی آن با محدوده گسترده‌تری سازگار است. این یعنی برای محیط‌های صنعتی انتخاب مناسبی است.

نتیجه : 

اکثر سوئیچ ها و روتر های سیسکو با تمامی این ۴ مدل سازگار هستند. اما این نکته را در نظر داشته باشید که برخی از سوئیچ‌های بخصوص نیازمند مدل‌های ویژه‌ای از این قعطات هستند.

تیم اِف کِی نِت تمام تلاش خود را کرد تا مطلب مفیدی در خصوص انواع ماژول SFP سیسکو و مقایسه ی آنها تهیه کند، در صورت وجود هر گونه سوالی لطفا آن را در بخش دیدگاه مطرح کنید، کارشناسان اِف کِی نِت در سریع ترین زمان ممکن پاسخگو خواهند بود

۹۹/۱۰/۲۴

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code