آموزش ها و مقالات, مطالب آموزشی سیسکو

۱۰ مورد از پرکاربردترین و معروف‌ترین دستوراتی که همه کاربران سیسکو باید بشناسند

cisco ios

احتمالا می‌دانید که دستورات زیادی برای Cisco IOS موجود هستند. گستره وسیع این دستورات باعث می‌شود که مدیریت و گاهی یادگیری آن‌ها برای کاربران مشکل به نظر برسد. اما خب، یکسری از دستورات هستند که همه کاربران سیستم عامل سیسکو باید بشناسند و نسبت به آن‌ها آگاهی داشته باشند.

در این مطلب قصد داریم که ۱۰ مورد از پرکاربردترین و البته اساسی‌ترین دستورات سیسکو که برای تنظیمات و همچنین رفع اشکال‌های مختلف به کمک‌تان می‌آیند را بررسی کنیم. با ما باشید.

دستور علامت سوال (?) در سیستم عامل سیسکو

اولین دستوری که قصد داریم معرفی کنیم دستور علامت سوال (?) در سیستم عامل سیسکو است. همان طور که واضح است کاربران هنگام نیاز به راهنمایی و کمک از این دستور(علامت سوال) استفاده می‌کنند. البته که استفاده از این دستور در سیستم عامل سیسکو کمی متفاوت‌تر از سیستم‌ عامل‌های دیگر است. همان طور که ابتدای مطلب هم گفتیم در این سیستم شما با دستورات زیادی سر و کار دارید. خوشبختانه دستور علامت سوال (?) یکی از مواردی است که می‌تواند روز شما را نجات دهد و کمک زیادی بهتان بکند.

شما می‌توانید به روش‌های مختلفی از دستور علامت سوال در سیستم عامل سیسکو استفاده کنید. یکی از ابتدایی‌ترین کاربردهای آن زمانی است که نمی‌دانید قرار است چه دستوری را تایپ کنید. به عنوان مثال می‌توانید با اجرای این دستور تمامی دستورات موجود در خط فرمان را مشاهده کنید.

همچنین زمانی هم که نمی‌دانید در دستور فعلی باید از چه پارامتری استفاده کنید ? به کمک‌تان می‌آید. برای مثال فرض کنید که از دستور ? show ip استفاده کرده‌اید. اگر که در این مورد خود روتر گزینه دیگری برای دستور مورد نظر نیاز نداشته باشد تنها گزینه CR را پیشنهاد می‌کند. اینجا شما می‌توانید با تایپ یک علامت سوال تمامی دستوراتی که با یک حرف بخصوص شروع می‌شوند را مشاهده کنید. برای مثال اگر که ? show c را اجرا کنید لیستی از تمامی دستوراتی که با c شروع می‌شوند را دریافت می‌کنید.

دستور show running-configuration در سیستم عامل سیسکو

مورد دوم دستور show running-configuration در سیستم عامل سیسکو است. این دستور به راحتی تمامی تنظیمات فعلی مربوط به روتر، سوئیچ و فایروال را به کاربر نشان می‌دهد. Running-configuration پیکربندی و تنظیماتی است که در حافظه روتر ذخیره شده است.

بنابراین زمانی که تنظیمات روتر را دستکاری می‌کنید قاعدتا این مورد هم تغییر می‌کند. فراموش نکنید، تا زمانی که از دستور copy running-configuration startup-configuration استفاده نکنید این تنظیمات ذخیره نمی‌شوند. sh run کوتاه شده show running-configuration است.

دستور copy running-configuration startup-configuration در سیستم عامل سیسکو

دستور شماره سه دستور copy running-configuration startup-configuration در سیستم عامل سیسکو می باشد. این مورد تمامی پیکربندی‌ها و تنظیماتی که که در حال حاضر در رم سیستم اجرا می‌شوند را ذخیره می‌کند – همچنین در حافظه غیر فرار به عنوان running-configuration شناخته می‌شود.

اگر که به هر دلیلی جریان برق سیستم قطع شود این حافظه غیر فرار تنظیمات و پیکربندی‌ها را ذخیره می‌کند. به عبارت دیگر، اگر که قرار است تنظیمات مربوط به روتر را دستکاری کنید بهتر است که همزمان با استفاده از این دستور سیستم را ریبوت نکنید – به این خاطر که تمامی تغییرات از بین می‌روند.

run start خلاصه و کوتاه شده عبارت copy running-configuration startup-configuration است. همچنین می‌توانید در صورت بروز هر گونه اتفاقی در روتر از این مورد برای کپی کردن تنظیمات اجرایی و استارت‌آپ (روتر) بر روی سرور TFTP استفاده کنید.

دستور show interface در سیستم عامل سیسکو

مورد چهارم این لیست دستور show interface است. با استفاده از show interface می‌توانید وضعیت تمامی رابط‌های روتر را مشاهده کنید. جدای از این خروجی این دستور شامل موارد زیر هم می‌شود:

  • وضعیت interface
  • وضعیت پروتکل موجود بر روی interface
  • میزان بهره‌برداری
  • خطاها
  • MTU

این دستور کمک زیادی به عیب یابی سوئیچ و روتر موجود در سیستم می‌کند. همچنین می‌توانید با اشاره به یک interface بخصوص (به عنوان مثال shint fa0/0) از آن استفاده کنید.

دستور show ip interface در سیستم عامل سیسکو

یکی دیگر از پرکاربردترین و البته معروف‌ترین دستورات این سیستم show ip interface/show ip interface brief است. این مورد حتی محبوبیت بیشتری از show interface دارد.

به کمک show ip interface می‌توانید به اطلاعات مفید و کاربردی وضعیت پروتکل‌ها و سرویس‌هایی که استفاده می‌کنند دسترسی داشته باشید. همچنین دستور show ip interface brief هم خلاصه‌ای سریع از وضعیت اینترفیس‌های موجود بر روی روتر در اختیارتان می‌گذارد. این اطلاعات شامل آدرس IP، وضعیت لایه شماره دو/سه می‌باشد.

دستور config terminal, enable, interface و router در سیستم عامل سیسکو

همان طور که می‌دانید روترهای سیسکو حالت‌های مختلفی دارند. مدهایی که تنها موارد بخصوصی در لحظه نمایش داده می‌شوند و گاها هم فقط تنظیمات ویژه‌ای در آن‌ها تغییر می‌کنند.به همین خاطر سوئیچ کردن بین این حالت‌ها برای رسیدن به تنظیمات ایده‌آل اهمیت زیادی دارد. برای مثال، زمانی که به سیستم لاگین می‌کنید در مد user (در این حالت سیستم در وضعیت < قرار درد) هستید.

از اینجا شما می‌توانید با تایپ enable وارد مد privileged (وقتی که سیستم در حالت # قرار دارد) شوید. در حالت privileged کاربر می‌تواند همه چیز را مشاهده کند، البته قادر نیست که تغییری در آن‌ها ایجاد کند. در مرحله بعدی با اجرای دستور config terminal یا همان config t می‌توانید وارد حالت global configuration (وقتی که حالت اجرایی شبیه به روتر (config#) است) شوید.

در این وضعیت شما می‌توانید به راحتی پارامترهای عمومی را تغییر دهید. از طرفی برای اینکه بتوانید یکی از این پارامترهای را عوض کنید کافی است تا به بخش تنظیمات اینترفیس بروید و از آن جا دستور interface (#(config-if)) را اجرا کنید. همچنین در مد global configuration می‌توانید با تایپ دستور router{protocol} وارد تنظیمات مربوط به روتر شود. اگر هم که قصد دارید از یک مدی خارج شوید کافیست تا دستور exit را اجرا کنید.

دستور no shutdown در سیستم عامل سیسکو

کامند بعدی که قصد داریم معرفی کنیم دستور no shutdown در سیستم عامل سیسکو است. این دستور باعث می‌شود که یک اینترفیس فعال شود. فراموش نکنید که باید از دستور no shutdown در مد interface استفاده کنید.

جدای از اینترفیس‌های جدید این مورد برای عیب یابی هم کمک زیادی به کاربران می‌کند. برای مثال زمانی که مشکلی با یک اینترفیس دارید می‌توانید به راحتی با کمک shut و no shut وضعیت آن را بررسی کنید. همان طور که واضح است برای خاموش کردن یک اینترفیس تنها کافیست تا دستور را برعکس کنید و از shutdown استفاده کنید. no shut خلاصه شده این مورد است.

دستور show ip route در سیستم عامل سیسکو

مورد بعدی دستور show ip route در سیستم عامل سیسکو است. به کمک این دستور در خط فرمان می‌توانید تمامی جداول روتینگ روتر را مشاهده کنید. به عبارتی اینجا لیستی از تمامی شبکه‌هایی که در دسترس روتر قرار دارند به همراه متریک‌ها و همچنین روش‌های رسیدن به آن‌ها برایتان نمایش داده می‌شود.

دستور shipro خلاصه شده این مورد است و می‌تواند بعد از خودش پارامترهایی شبیه به shiproospf را هم داشته باشد که برای تمامی OSPFهای روتر است. اگر که قصد دارید جدول روتینگ تمامی روترها را پاک کنید کافیست از دستور * clear ip route استفاده کنید. اما اگر می‌خواهید تنها جدول یک روتر را پاک کنید دستور clear ip route 1.1.1.1 را امتحان کنید.

نکته : به جای آدرس IP ، آی پی شبکه مورد نظرتان را وارد کنید

دستور show version در سیستم عامل سیسکو

اگر که می‌خواهید اطلاعات مربوط به ثبت، بوت شدن و همچنین نسخه IOS، نام فایل سیستم عامل، مدل روتر، مقدار رم و در نهایت مقدار فلش یک روتر را ببینید باید از دستور show version استفاده کنید. shver کوتاه شده دستور show version است.

دستور debug در سیستم عامل سیسکو

آخرین دستور debug است که از پر کاربردترین دستورات سیستم عامل سیسکو می باشد. این مورد گزینه‌های زیادی دارد و البته که به خودی خود هم کار نمی‌کند.

به کمک debug می‌توانید جزئیات مربوط به عیب یابی را برای یک برنامه، پروتکل یا سرویس بخصوص مشاهده کنید. برای مثال  debug ip route اطلاعات مربوط به اضافه یا حذف شدن یک روت به روتر را نمایش می‌دهد.

همان طور که دیدید در این مطلب سعی کردیم که ۱۰ مورد از پر کاربردترین و معروف‌ترین دستوراتی که باید در سیستم عامل سیسکو با آن‌ها آشنا باشید را بررسی کنیم. فرقی نمی‌کند کاربر آماتور سیسکو باشید یا حرفه‌ای ، بدون شک این موارد یک جایی به کمک‌تان می‌آیند. اگر که فکر می‌کنید جای دستوری در این لیست خالی است حتما در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۱۶

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *