آموزش ها و مقالات, مطالب آموزشی سیسکو

بررسی پورت‌ SFP و کاربرد آن در سوئیچ سیسکو

sfp module - ماژول sfp

برای کسانی که با ماژول‌های Cisco SFP آشنایی دارند، پورت SFP نیز آشناست. اما اگر اطلاعات و شناخت کافی از ماژول‌های SFP یا درگاه‌های SFP ندارید تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. در این مقاله به شما می گوییم پورت‌های SFP روی سوئیچ با توان تبادل چند گیگابایت برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

Cisco SFP Modules، استاندارد صنعتی Cisco Small Form-Factor Pluggable Gigabit Interface Converter، سوئیچ‌ها و روترهای شما را به شبکه متصل می‌کند.

سوکت های SFP در سوئیچ‌های اترنت، روترها، فایروال‌ها و کارت‌های رابط شبکه وجود دارد. این سوکت ها، مادربرد دستگاه شبکه (برای یک سوئیچ، روتر، مبدل رسانه یا دستگاه مشابه) را به یک کابل شبکه فیبر نوری یا مس وصل می‌کنند. در بسیاری از موارد، پورت های SFP به عنوان ماژول مبدل رابط مینی گیگابایت (GBIC) نیز شناخته می‌شوند، زیرا جایگزین گیرنده‌های گیرنده قدیمی GBIC شده‌اند.

مزیت پورت SFP

پورت sfp روی سوئیچ

برای اتصال پورت SFP به شبکه از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است. پورت SFP دستگاه ورودی / خروجی است که می‌تواند در زمان روشن بودن (hot-Plugged) متصل شود. ما می‌توانیم پورت اترنت گیگابایت یا اسلات را به پورت SFP وارد کرده و سپس پورت SFP را به شبکه متصل کنیم.

پورت SFP در بسیاری از محصولات به کار برده می‌شود و قابلیت تعویض با درگاه‌های ۱۰۰۰BASE-SX، ۱۰۰۰BASE-LX / LH، ۱۰۰۰BASE-ZX یا ۱۰۰۰BASE- BX10-D / U را دارد.

چرا به ماژول SFP نیاز داریم؟

نسبت حجم ماژول‌های SFP ، در مقایسه با ماژول GBIC، پنجاه درصد کمتر شده و تعداد پورت‌ها را می‌توان بیش از ۲ بار در همان صفحه تنظیم کرد. همچنین می‌توانند در اسلات های ماژول فیبر مینی هد (Mini Head) به راحتی وارد شوند. سایر ویژگی‌های اساسی GBIC.SFP، با ماژول‌های برنامه‌های گیگابیتی اترنت سازگار است: Pluggable Small-Factor-Factor (SFP) سوئیچ‌ها و روترهای ما را به شبکه متصل می‌کند.

دستگاه ورودی / خروجی با قابلیت تعویض بصورت «اتصال گرم» (Hot-swappable input/output یا نصب و خارج سازی در زمان روشن بودن سرور)، به یک پورت یا اسلات اترنت گیگابایت متصل می‌شود. مدل‌های نوری و مسی را می‌توان در طیف گسترده‌ای از محصولات استفاده کرد و ۱۰۰۰BASE-T، ۱۰۰۰BASE-SX، ۱۰۰۰BASE-LX / LH، ۱۰۰۰BASE-EX، ۱۰۰۰BASE-ZX یا ۱۰۰۰BASE-BX10-D / U به صورت پورت به پورت ترکیب می‌شود.

پورت‌های SFP روی سوئیچ گیگابیت چگونه عمل می‌کند؟

پورت‌های SFP، سوئیچ‌های گیگابیتی را قادر می‌سازند تا به طیف گسترده‌ای از فیبرها و کابل‌های اترنت متصل شوند و به این ترتیب قابلیت سوئیچینگ را در شبکه گسترش دهند.

دستگاه‌های SFP اجازه می‌دهند سوئیچ به کابل‌های فیبر از انواع مختلف – از جمله تک حالت و چند حالته – و سرعت (۱ گیگابیت بر ثانیه، ۱۰ گیگابیت بر ثانیه) یا حتی کابل‌های مسی اترنت، مانند CAT5e و CAT6 متصل شود.

تقریباً همه سوئیچ‌های فعال در کلاس سازمانی (Enterprise) شامل دو یا چند پورت cisco SFP هستند که به آنها امکان می‌دهد بخشی از یک توپولوژی شبکه حلقه‌ای یا ستاره‌ای در میان ساختمان‌ها، کف‌ها یا مناطق مختلف پخش شده و از طریق کابل کشی فیبر نوری به یکدیگر متصل شوند.

ماژول‌های Hot SFP

آخرین ماژول‌های SFP، مانند GLC-BX-D و GLC-BX-U، از نظارت نوری دیجیتال (Digital optical monitoring)) پشتیبانی می‌کنند، که به کاربران نهایی امکان می‌دهد عملکرد SFP ها را در زمان واقعی کنترل کنند و معیارهایی مانند دما، توان خروجی نوری، توان ورودی نوری، ولتاژ منبع تغذیه گیرنده و جریان بایاس لیزر را ردیابی کنند.

SFP ها بسته به مدل انتخاب شده، می‌توانند از حداکثر سرعت ۱ گیگابایت بر ثانیه، با دامنه انتقال ۱۰ کیلومتر (۱۰۰۰BASE-BX10-D)، ۴۰ کیلومتر (GLC-BX40-D) یا ۸۰ کیلومتر (GLC-BX80-D) پشتیبانی کنند.

ماژول‌های جدید +SFP با سرعت حداکثر تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه عرضه شده‌اند. با این حال ، همه ماژول‌های +SFP با دستگاه‌های رقیب دیگر به طور خودکار امکان سازگاری ندارند.

ماژول‌های Cisco SFP برای کاربردهای اترنت گیگابیتی

ماژول sfp - پورت sfp

Cisco Optical Gigabit Ethernet SFP

ماژول sfp - پورت sfp

Cisco 1000BASE-T Copper SFP

ماژول SFP

Cisco Optical Gigabit Ethernet SFP

ویژگی‌ها و مزایا:

  • (Hot Swappable) برای به حداکثر رساندن زمان کار و ساده بودن قابلیت سرویس دهی،
  • انعطاف پذیری رسانه و انتخاب رابط به صورت پورت به پورت، بنابراین می‌توانید “همان اندازه که استفاده دارید پرداخت کنید”
  • طراحی قوی برای قابلیت اطمینان بیشتر،
  • پشتیبانی از قابلیت نظارت نوری دیجیتال (DOM)

1000BASE-T SFP برای شبکه‌های مس :

پورت SFP از نوع ۱۰۰۰BASE-T از کابل‌های شبکه مسی ، بر اساس بخش پنجم استاندارهای کابل‌های مسیر دو جفتی و بدون پوشش محافظتی، طراحی شده است. این پورت امکان افزایش طول تا ۱۰۰ متر را به ما می‌دهد. این دسته از ماژول‌ها می‌تواند به صورت خودکار سرعت‌های ۱۰/۱۰۰/۱۰۰۰ گیگابایت بر ثانیه را پشتیبانی کند و یا به شکل خودکار حالت MDI یا MDIX را نیز انتخاب و پشتیبانی کند.

1000BASE-SX SFP برای فیبرهای چند حالته:

 ۱۰۰۰BASE-SX SFP، با استاندارد IEEE 802.3z 1000BASE-SX سازگار است. با اتصالات فیبر چند حالته ۵۰ میکرومتر تا ۵۵۰ متر، و با فیبرهای چند حالته درجه توزیع فیبر (FDDI) 5/62 میکرومتر تا ۲۲۰ متر را پشتیبانی می‌کند. همچنین از طریق کابل فیبر چند حالته ۵۰ میکرومتر بهینه شده با لیزر می‌تواند تا ۱ کیلومتر را پشتیبانی کند.

1000BASE-LX / LH SFP برای فیبر چند حالته و تک حالته:

 ۱۰۰۰BASE-LX / LH SFP، با استاندارد IEEE 802.3z 1000BASE-LX سازگاری دارد و با اتصال‌های فیبر نوری یک حالته استاندارد، تا ۱۰ کیلومتر را پوشش می‌دهد اما در صورت استفاده از الیاف چند حالته تا ۵۵۰ متر را پشتیبانی می‌کند. هنگامی که از نوع الیاف چند حالته قدیمی استفاده می‌شود، فرستنده باید از طریق کابل پچ حالت دهنده متصل شود.

1000BASE-EX SFP برای فیبر تک حالت با دسترسی طولانی:

 پورت SFP مدل ۱۰۰۰BASE-EX در فیبر نوری تک حالته استاندارد، تا طول ۴۰ کیلومتر را پشتیبانی می‌کند. برای اتصال Back-to-Back باید یک میراگر نوری ۵ دسی بل داخلی، بین کابل فیبر نوری و پورت دریافت کننده در SFP در هر انتهای اتصال قرار داده شود. این پورت برای ارسال در مسافت‌های طولانی طراحی شده است.

پورت‌های ۱۰۰۰BASE-BX10-D و ۱۰۰۰BASE-BX10-U SFP برای برنامه‌های دو طرفه تک فیبر:

پورت‌های ۱۰۰۰BASE-BX-D و ۱۰۰۰BASE-BX-U SFP، با استاندارد IEEE 802.3ah 1000BASE-BX10-D و ۱۰۰۰BASE-BX10-U سازگار است و بر روی یک رشته از SMF استاندارد استفاده می‌شود.

یک دستگاه ۱۰۰۰BASE-BX10-D همیشه به یک دستگاه ۱۰۰۰BASE-BX10-U با یک رشته SMF استاندارد با دامنه انتقال عملیاتی تا ۱۰ کیلومتر متصل است.

ارتباط از طریق یک رشته فیبر با جدا کردن طول موج انتقال دو دستگاه، حاصل می‌شود: پورت ۱۰۰۰BASE-BX10-D، کانال ۱۴۹۰ نانومتری را انتقال می‌دهد و سیگنال ۱۳۱۰ نانومتری را دریافت می‌کند، در حالی که ۱۰۰۰BASE-BX10-U با طول موج ۱۳۱۰ نانومتری منتقل می‌شود و یک سیگنال ۱۴۹۰ نانومتری دریافت می‌کند. وجود تقسیم کننده تقسیم طول موج (WDM) در SFP یکپارچه شده و مسیرهای نوری ۱۳۱۰ نانومتر و ۱۴۹۰ نانومتر را تقسیم می‌کند.

پورت SFP مدل ۱۰۰۰BASE-ZX برای فیبر تک حالت با دسترسی طولانی:

پورت ۱۰۰۰BASE-ZX SFP با فیبر نوری در یک حالت استاندارد، تا طول تقریباً ۷۰ کیلومتر را پوشش می‌دهد. SFP امکان پیوند نوری تا ۲۱ دسی بل را فراهم می‌کند، اما طول دقیق دامنه پیوند به فاکتورهای مختلفی از جمله کیفیت فیبر و تعداد اتصالات بستگی دارد.

هنگامی که از فواصل کمتری از استفاده می‌شود، برای جلوگیری از بار بیش از حد گیرنده در زمان استفاده از فیبر تک حالت (SMF) در فواصل نزدیک، ممکن است لازم باشد یک میراگر نوری درون خطی در پیوند قرار دهید. هر زمان که افت دهانه کابل فیبر نوری کمتر از ۸ دسی بل باشد، یک میراگر نوری خطی ۱۰ دسی بل باید بین کارخانه کابل فیبر نوری و پورت دریافت کننده در SFP در هر انتهای اتصلات قرار گیرد.

تاریخ انتشار : ۴ اسفند ۹۹

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code