آموزش ها و مقالات, مطالب آموزشی سیسکو

چرا باید از سوئیچ کاتالیست سری ۹۰۰۰ استفاده کنیم؟

catalayst 9000 series

7 دلیل مهاجرت به سوئیج کاتالیست ۹۰۰۰

مطالعات زیادی نشان داده‌اند که دیجیتالی شدن یک کسب و کار کلید و فاکتور اصلی موفقیت آن است. IDC و Gartner از موسسات معتبری هستند که در این زمینه تحقیقات گسترده‌ای انجام داده‌اند. در واقع سازمان‌ها و شرکت‌هایی که از شبکه‌های دیجیتال برای تعامل و بازاریابی استفاده می‌کنند از نظر سودآوری هم در جایگاه کاملا متفاوت و بهتری نسبت به رقبای خودشان قرار دارند. همین موضوع به تنهایی دلیل محکمی برای نقش حیاتی شبکه‌ها و استفاده از آن‌ها در یک کسب و کار است. جدای از آن، این قابلیت انعطاف‌پذیری سازمان را بیشتر می‌کند و البته بر روی رشد تجاری آن بی‌تاثیر نیست.

همان طور که می‌دانید مدت‌هاست با عصر جدیدی از شبکه‌ها روبرو هستیم. شبکه‌هایی self-learning و intent-base که بر اساس ساختار و ساختمان شبکه‌های دیجیتال سیسکو طراحی شده‌اند. SDA، مراکز DNA، ETA و تحلیل/تعهد از موارد حیاتی و اصلی این حوزه هستند. البته بیشتر این نوآوری‌ها با ساختار شبکه‌های فعلی هم سازگارند. تنها یکسری از موارد هستند که به چهارچوب جدیدی از سوئیچینگ‌ها نیاز دارند.

در ادامه قصد داریم اصلی‌ترین دلایل اهمیت سوئیچ کاتالیست ۹۰۰۰ را بررسی کنیم. در واقع ببینیم که چه چیزی این سوئیچ را به یک انتخاب خاص و ویژه تبدیل می‌کند. همراه ما باشید.

امنیت سوئیچ کاتالیست ۹۰۰۰

یکی از نقاط قوت سوئیچ کاتالیست ۹۰۰۰ امنیت آن است. از قابلیت‌هایی که تنها می‌توانید در این مدل مشاهده کنید امکان ETA است.

ETA مخفف Encrypted Traffic Analytics می‌باشد که همان تجزیه و تحلیل ترافیک‌های رمزنگاری شده است.

این قابلیت اجازه می‌دهد که بر اساس تجزیه و تحلیل، بدافزارهای موجود در ترافیک‌های رمزنگاری شده را شناسایی کنید –یعنی بدون دستکاری حریم خصوصی. در نتیجه اگر به دنبال ایمنی و حفظ این حریم هستید گزینه درستی را انتخاب کرده‌اید.

پویایی سوئیچ کاتالیست ۹۰۰۰

بهتر است هر چه زودتر واقعیت را بپذیرید – پویایی حوزه شبکه همچنان در حال رشد و توسعه است. موضوعی که خیلی از متخصصین این صنعت را مشغول و درگیر خودش کرده است.

همان طور که می‌دانید دستگاه‌هایی بی‌شماری به شبکه متصل می‌شوند که جدای از مدیریت قرار است با سیسات‌های جدید هم سازگار شوند. این هم یکی دیگر از قابلیت‌های سوئیچ کاتالیست ۹۰۰۰ است.

سوئیچ کاتالیست ۹۰۰۰ با ارائه خدمات شبکه بی سیم و وایرلس همگرا توانسته که دیدی متفاوت در زمینه تقسیم‌بندی‌ها و همچنین سیاست‌های امنیتی برای دستگاه‌ها و کاربران نهایی فراهم کند

ویژگی Cloud در سری سوئیچ کاتالیست ۹۰۰۰

شما می‌توانید به سادگی محیط ابری که در اختیار دارید را ساده‌ و البته ایمن‌تر کنید. برای اینکه بتوانید اپلیکیشن‌هایی را که به طور مستقیم در فضای local container سوئیچ کاتالیست ۹۰۰۰ میزبانی می‌شوند را ایجاد و مدیریت کنید باید به سراغ یک ابزار جانبی بروید.

به عنوان نمونه DevOps یکی از همین ابزارهاست – البته که این تنها ابزار موجود در بازار نیست و می‌توانید به سراغ گزینه‌های مشابه دیگری هم بروید

سهولت IoT – اینترنت اشیا در سری سوئیچ کاتالیست ۹۰۰۰

همان طور که می‌دانید اتصال دستگاه‌های مختلف به یکدیگر اینترنت اشیا را شکل می‌دهد. با استفاده از سوئیچ کاتالیست ۹۰۰۰ شما می‌توانید به راحتی مقیاس اینترنت اشیا را بدون اینکه تقسیم‌بندی شبکه دستکاری شود کنترل کنید.

از طرفی امکاناتی مثل خدمات Discovery، کلاس‌بندی IoT و امنیت تضمین شده باعث می‌شوند که اتصال و حضور دستگاه‌ها در شبکه راحت‌تر شود.

بد نیست بدانید که کاتالیست ۹۳۰۰ fixed قابلیت PoE ثابت را در دسترس کاربران قرار می‌دهد – قابلیتی که برای دستگاه‌های اینترنت اشیا با بالاترین تراکم UPoE حیاتی است. در نتیجه شما می‌توانید در عمل هم، تقریبا هر چیزی را به شبکه متصل کنید

اتوماسیون و ساده‌سازی در سری سوئیچ کاتالیست ۹۰۰۰

این مدل نه تنها انجام کارها را ساده‌تر کرده بلکه با قابلیت اتوماسیون باعث شده که در وقت هم صرفه‌جویی شود. همان طور که می‌دانید روند پیکربندی QoS ماه‌ها زمان می‌برد. اما در این سوئیچ به دلیل وجود قابلیت SDA و همچنین مراکز DNA می‌توانید تنها در عرض چند ساعت(حتی چند دقیقه) این کار را انجام دهید.

این قابلیت‌ها باعث شده‌اند که شبکه چیزی بیشتر از چند دستگاه متصل به هم باشد. بلکه تمامی این دستگاه‌ها به عنوان یک شبکه فابریک واحد کنار هم کار می‌کنند. در نتیجه با وجود قابلیت DNA تنظیمات QoS در تمامی شبکه اعمال و اجرا می‌شود. حتی نیازی نیست که نگران نسخه نرم افزاری و تصاویر باشید.

به این دلیل که سوئیچ کاتالیست ۹۰۰۰ با مجوزهای مبتنی بر IOS XE و سیسکو ONE ارائه می‌شود – این مجوزها اجازه می‌دهند که کاربران هر برنامه‌ا‌ی که مورد نیازشان هست را به راحتی انتخاب کنند. (نه فقط اینکه بر روی مجموعه قابلیت‌ها تمرکز کنند) بد نیست بدانید که سوییچ‌ها و نرم افزارها هم به راحتی با GIR Upgrades بروز رسانی می‌شوند

طراحی سوئیچ کاتالیست ۹۰۰۰

شاید برایتان جالب باشد بدانید که طراحی این سوئیچ با همکاری دیزاینرهای کمپانی فراری انجام شده است.

بنابراین می‌توان این سوئیچ را به عنوان فراری دنیای شبکه شناخت! البته که خود ماشین به بودجه نامحدودی نیاز دارد اما قاعدتا سوئیچ کاتالیست ۹۰۰۰ دور از دسترس نیست.

قابلیت برنامه‌ریزی در سری سوئیچ کاتالیست ۹۰۰۰

وقتی که از قابلیت برنامه‌ریزی صحبت می‌کنیم منظورمان دقیقا شبکه‌ای قابل برنامه‌ریزی و باز است. کاتالیست ۹۰۰۰ دارای یک UADP ASIC و سی پی یو x86 است. این موارد به شما اجازه می‌دهند که برنامه‌های خودتان یا حتی برنامه‌های third-party را بر روی container اجرا کنید.

سوئیچ کاتالیست ۹۰۰۰ سوئیچی با قابلیت برنامه‌ریزی کامل است که با ASIC  و یک OPEN IOS-XE برنامه‌پذیر ارائه می‌شود. در واقع این تنها سوئیچی است که قابلیت برنامه‌ریزی مدل محور و همچنین streaming telemetry را ارائه می‌کند

در این مطلب در خصوص ویژگی سوئیچ های کاتالیست سری ۹۰۰۰ و دلایل محبوبیت آن صحبت شد که امیدواریم برایتان مفید واقع شده باشد

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۳۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code