آموزش ها و مقالات, مطالب آموزشی دیگر ..., مطالب آموزشی سیسکو

معرفی ۱۰ مورد از رقبای جدی شرکت سیسکو

Ten cisco competitors

همان طور که می‌دانید کمپانی سیسکو یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و فعالان در زمینه شبکه و تجهیزات مرتبط با آن است. اما موضوع اینجاست که سیسکو تنها شرکت فعال در این زمینه نیست و کسب و کارهای کوچک و بزرگ دیگری هم هستند که در این زمینه فعالیت می‌کنند.

از طرفی کمپانی سیسکو با فعالیت از سال ۱۹۸۴ همچنان قادر نبوده که به تعدادی از این شرکت‌های رقیب غلبه کند.

ما در این مطلب قصد داریم که ۱۰ مورد از رقبای سرسخت و البته شکست‌ناپذیر سیسکو را معرفی کنیم. انتخاب ۱۰ مورد از بین تمامی این شرکت‌ها کار چندان آسانی نیست.

به این خاطر که تمامی این شرکت‌ها در کنار کار شبکه و تولید تجهیزات آن در زمینه‌های دیگری هم مشغول به کار هستند و این انتخاب را کمی سخت می‌کند.

به همین خاطر ما سعی داریم شرکت‌هایی را معرفی کنیم که تکنولوژی‌ها و فناوری‌های معرفی شده توسط آن‌ها تاثیر کلیدی بر صنعت شبکه گذاشته باشند.

همچنین در حال حاضر سیسکو فعالیت پر رنگی در زمینه نرم افزار و امنیت دارد، این هم موضوع دیگری است که باعث می‌شود رقبای بیشتری در این مسیر پیدا کند. در ادامه معرفی این شرکت‌ها همراه ما باشید.

رقبای سرسخت و شکست‌ناپذیر سیسکو

Huawei

Huawei با بیش از ۳۱ سال سابقه کاری در این صنعت تا الان با قدرت در رقابت با سیسکو بوده است ، بخصوص در ارتباطات مخابراتی و همچنین شبکه‌های سازمانی در خارج از آمریکا.

به گفته برخی تحلیل‌گران سیسکو و هواوی به طور جدی این روزها در زمینه سوئیچینگ اترنت با هم رقابت می‌کنند.

طبق خبری که توسط IDC منتشر شده سهم سوئیچینگ اترنت سیسکو ۷ درصد و سهم بازار ۵۷ درصد در ۳ ماهه چهارم سال ۲۰۱۷ افزایش پیدا کرده است.

البته در سمت دیگر ماجرا هواوی هم موفق عمل کرده و درآمد ناشی از سوئیچ‌های اترنت شرکت در ۳ ماهه چهارم ۲۰۱۷ نسبت به سال گذشته ۱۴ درصد افزایش داشته است.

دفتر مرکزی Huawei در Shenzhen، Guangdong چین قرار دارد و تعداد کارکنان آن تا سال ۲۰۱۸ حدود ۱۸۰ هزار نفر بوده است. همان طور هم که گفتیم این شرکت در زمینه مخابرات و شبکه‌های سازمانی با سیسکو در رقابت است.

huawei-cisco-competitor

Juniper Networks

شرکت بعدی Juniper Networks است. دفتر مرکزی جونیپر در Sunnyvale کالیفرنیا واقع شده است و تا سال ۲۰۱۸ هم ۹۴۰۰ کارمند در این شرکت مشغول به کار بوده‌اند.

جونیپر هم یکی از رقبای سرسخت کمپانی سیسکو بوده و موفق شده که نسبت به سیسکو فناوری‌های بیشتری را به کمپانی‌های بزرگ ابری به فروش برساند.

با اینکه جونیپر در این زمینه موفق بوده اما در بخش فروش تجهیزات و فناوری‌های امنیتی نسبت به سیسکو ضعیف عمل کرده است – این در حالیست که سیسکو در این بخش رشد چشمگیری داشته است.

این دو شرکت هنوز هم در بخش خدمات و telco به صورت جهانی با هم در رقابت هستند.

جونیپر در زمینه روترها، سوئیچ‌ها، امنیت و نتورکینگ Software-defined با سیسکو رقابت می‌کند.

juniper-cisco competitor

Arista

اولین کمپانی که قصد داریم معرفی کنیم شرکت Arista Network است. Arista در سال ۲۰۰۴ توسط Andy Bechtolsheim، David Cheriton و Kenneth Duda بنیان‌گذاری شده است و از اولین روزهای فعالیت‌اش به عنوان یک رقیب جدی برای سیسکو در نظر گرفته شده است.

این شرکت در حال حاضر توسط متخصص مرکز داده و سوئیچینگ سیسکو یعنی Jayshree Ullal مدیریت می‌شود و در سال ۲۰۱۷ بیش از ۱٫۶ بیلیون دلار درآمد داشته است.

فناوری پرطرفدار این شرکت ارائه نرم افزارهای مسیریابی EOS و سوئیچینگ بر روی جعبه‌های سفید بود که محبوبیت زیادی پیدا کرد – بخصوص در میان کسب و کارهای فعال در حوزه ابری. خیلی‌ها بر این باورند که همین تکنولوژی شرکت آریستا باعث شده که سیسکو هم فناوری‌های IOS XE و XR خودش را به این مسیر ببرد – کاری که تا چند سال پیش غیرممکن به نظر می‌رسید.

جالب است بدانید که این دو شرکت هنوز هم به دلیل حقوق نقض شده ثبت اختراح توسط سیسکو در سال ۲۰۱۴ با هم درگیر هستند. دفتر مرکزی این شرکت در شهر Santa Clara کالیفرنیا واقع شده است.

همچنین ۸۵۰ کارمند(تا سال ۲۰۱۴) در این شرکت مشغول به کار هستند. رقابت اصلی آریستا با سیسکو در زمینه سوئیچ‌های شبکه چند لایه، نتورکینگ Software-defined و مسیریابی-سوئیچینگ EOS است.

arista-cisco competitor

Microsoft

بدون شک با غول دنیای تکنولوژی یعنی مایکروسافت آشنا هستید. این شرکت در چند سال گذشته بیشترین درآمد خودش را از نرم افزارهای ارتباطی کسب کرده است.

طبق گزارشی که توسط Synergy در سال ۲۰۱۸ منتشر شده است به این نتیجه رسیده‌اند که سهم بازار سیسکو در سرتاسر جهان و در طی ۴ ماهه سال ۲۰۱۷ ثابت بوده، این در حالیست که سهم بازار مایکروسافت سیر صعودی را پشت سر می‌گذاشته است.

بد نیست بدانید که ابتدا سهم سیسکو بیشتر از مایکروسافت بود و در گذر زمان بیشتر این سهم به مایکروسافت اختصاص یافت. همین پیشرفت و توسعه فناوری‌های این شرکت را نشان می‌دهد.

دفتر مرکزی این شرکت در ردموند واشنگتن واقع شده است و تعداد کارمندان آن تا سال ۲۰۱۷ حدود ۱۱۴ هزار نفر بوده است! مایکروسافت در زمینه ارتباطات واحد تلفنی و صوتی، پیام‌های فوری، کنفرانس‌های وب، نرم افزارها و دستگاه‌های مشتری با سیسکو در رقابت سختی است.

microsoft-cisco competitor

VMware

کمپانی و رقیب بعدی سیسکو کسی نیست جز VMware. البته این دو شرکت سال‌ها با هم به طور مصالحت‌آمیزی همکاری می‌کردند – اگر یادتان باشد سیسکو و VMware در تولید و توسعه فناوری محیط‌های محاسباتی مجازی ابری با هم کار می‌کردند

بد نیست بدانید که شرکت سیسکو اخیرا برنامه centric infrastructure خودش را برای ارائه سازگاری بین زیر ساخت‌های فیزیکی ACI و همچنین المان‌های مجازی VMware روانه بازار کرد. از طرفی شرکت VMware هم اعلام کرده که دیگر از برنامه‌های مجزای سوئیچ پشتیبانی نمی‌کند و تمامی کاربران باید به طور مستقیم از خود محصولات vSphere استفاده کنند.

جدای از اینکه این تصمیم قدم استراتژیکی برای کمپانی VMware بود، از طرفی باعث تیره و تار شدن روابط‌اش با سیسکو شده است. تا جایی که این شرکت در حال حاضر در زمینه‌های نرم افزاری و خدمات محاسباتی ابری و همچنین پلتفرم‌های مجازی سازی با سیسکو در رقابت است. دفتر مرکزی VMware در Palo Alto کالیفرنیا واقع شده است و تا سال ۲۰۱۷ حدود ۱۹۹۰۰ کارمند فعال داشته است

vmware-cisco competitor

Extreme Networks

شرکت Extreme Networks از دیگر رقبای سیسکو است – البته این مورد نسبت به بقیه مواردی که تا اینجا معرفی کردیم سرگذشت پیچیده و سختی داشته است.

اما با این حال از سال ۱۹۹۶ تا به الان هنوز به فعالیت‌اش ادامه می‌دهد. به طوری که در چند سال گذشته موفق شده دو شرکت Avaya و Brocade را خریداری و به مجموعه خودش اضافه کند. طبق آمارهایی که خود شرکت تخمین زده انتظار می‌رود که درآمد سالیانه آن‌ها به ۱ بیلیون دلار برسد و از طرفی سهم بازار سیسکو را هم از آن خودش کند.

Extreme Networks در San Jose کالیفرنیا قرار دارد و تعداد کارکنان آن ۱۶۲۸ هزار نفر است. این شرکت در زمینه‌های بسیاری از جمله نرم افزارهای حل مشکل شبکه، زیر ساخت‌های شبکه، مدیریت شبکه، قوانین، تحلیل‌ها، امنیت و کنترل دسترسی با سیسکو در رقابت است.

extreme networks-cisco competitor

F5 Networks

شرکت F5 Networks هم یکی دیگر از کسب و کارهای قدیمی این لیست است – این شرکت از سال ۱۹۹۶ مشغول به کار است و درست در یک سال بعد متعادل کننده IP اختصاصی خودش را معرفی کرد.

این سیستم تعادل باز BIG-IP نام دارد. دفتر مرکزی F5 در سیاتل واشنگتن واقع شده و تا سال ۲۰۱۷ هم ۴۴۶۰ کارمند داشته است.

F5 در زمینه‌های مختلفی با سیسکو در رقابت است که از این نمونه‌ها می‌توانیم به ADN، تحویل برنامه‌های وب، امنیت، عملکرد و دسترسی شبکه و منابع ابری اشاره کنیم.

F5 Networks-cisco competitor

HPE

HPE یکی دیگر از رقبای قدیمی و سرسخت سیسکو است تا جایی که هنوز هم این شرکت در زمینه پایگاه داده‌ها یک حریف قدر برای سیسکو شناخته می‌شود. طبق گزارشی که محققین Synergy منتشر کرده‌اند سیسکو همچنان کنترل یک سوم زیر ساخت‌های سازمانی بازار را بر عهده دارد و در این مسیر با چالش‌های بسیاری روبرو می‌شود.

البته که HPE به عنوان تنها رقیب سیسکو در این بخش شناخته می‌شود – این دو شرکت در همه بخش‌ها با هم رقیب به حساب نمی‌آیند. البته بد نیست بدانید که کمپانی HPE در زمینه سرورهای ابری و ذخیره سازی‌ یک طرف جدی برای سیسکو است.

در حالی که خود سیسکو در بخش شبکه و محصولات مرتبط با سرور بهتر عمل کرده است. دفتر مرکزی HPE در Palo Alto کالیفرنیا قرار دارد و طبق آمار تا سال ۲۰۱۷ حدود ۶۶۰۰ کارمند داشته است. از زمینه‌های دیگر رقابت این شرکت با سیسکو می‌توانیم به مراکز داده‌ای، سرورها، ذخیره‌سازی، شبکه، پشتیبانی و مشاوره اشاره کنیم.

hp-cisco competitor

Check Point Software

طبق پیش بینی‌هایی که گارتنر انجام داده بود به این نتیجه رسیده بودند که در سال ۲۰۱۸ هزینه‌های مرتبط با امنیت سازمانی حدود ۹۶٫۶ میلیارد دلار خواهد بود و این مقدار نسبت به سال ۲۰۱۷ تقریبا ۸ درصد افزایش داشته است.

سیسکو بر این باور بود که بتواند درصد زیادی از این بازار را سهم خود کند – البته بی خبر از اینکه یک رقیب جدی و دیرینه در این مسیر دارد و آن کسی نیست جز Check point Software.

این شرکت از سال ۱۹۹۳ تا به امروز به عنوان یکی از پیشروان فناوری‌های دیوار آتش و VPNها مشغول به کار بوده است.

دفتر اصلی این کمپانی در Tel aviv اسرائیل و San Carlos کالیفرنیا واقع شده است. این شرکت در زمینه‌های مختلفی مثل امنیت IT برای شبکه، endpointها، موبایل، داده و مدیریت امنیت با سیسکو در رقابت است.

check point-cisco competitor

Cumulus Networks

برخلاف تمامی شرکت‌هایی که تا اینجا معرفی کردیم Cumulus Networks یکی از جوان‌ترین رقبای سیسکو به حساب می‌آید. این شرکت خصوصی از سال ۲۰۱۰ تا به امروز مشغول به فعالیت است یعنی تنها ۱۱ سال!

با این حال توانسته در زمینه پایگاه داده، رایانش ابری و البته سیستم‌های open-source قدم‌های بزرگی بردارد – به طوری که مشتریان می‌توانند از آن‌ها برای هر سخت افزاری استفاده کنند. همچنین بد نیست بدانید که حدود ۱۰۰۰ کاربر از سیستم عامل لینوکس Cumulus استفاده می‌کنند.

همین باعث شده که فارستر اعلام کند تمامی شرکت‌هایی که مراکز داده‌ای و عملیاتی کسب و کارشان را بر روی لینوکس اجرا می‌کنند باید cumulus را در لیست انتخاب‌های خودشان قرار دهند.

این شرکت در Mountain View کالیفرنیا واقع شده است و تنها ۱۰۱ الی ۲۰۰ کارمند دارد. از زمینه‌های رقابت cumulus و سیسکو  می‌توانیم به مراکز داده‌ای، محاسبات ابری و سیستم عامل لینوکس برای سخت افزارهای صنعتی استاندارد اشاره کنیم.

cumulus-cisco competitor
نتیجه‌گیری

همان طور که دیدید برخلاف تصور خیلی‌ها سیسکو تنها شرکت فعال در زمینه شبکه و ارتباطات نیست و این یک باور اشتباه است. این‌ها فقط تعدادی از شرکت‌هایی هستند که در زمینه‌های مشابه با سیسکو در بازار فعالیت می‌کنند و سهم چشمگیری را هم به خودشان اختصاص داده‌اند.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code